| OanaG a întrebat:

luni dupa amiaza am fost in oras si m-a prins un frig si un vand groaznic, de ieri dimineata m-am trezit cu o durere ingrozitoare de cap si stari de ameteala, durerea a cedat dupa-amiaza, dar seara iar m-a luat pana cand am adormit, azi dimineata din nou aceeasi durere si stari de ameteala, am luat un algocalmin. Eu mentionez ca tin post, cand m-am operat de apendicita medicii i-au zis mamei ca am o lipsa de fier, si lipsa de calciu. Care o fi cauza acestor stari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Eu am fost la medic cand m-a durut capul, ma temeam sa nu am otita, el mi-a spus ca am o nevralgie cauzata de expunerea la aerul rece, mi-a recomandat sa iau niste pastile, ceva mai tari ca aspirina, dar eu tot aspirina am luat, si sa nu ies afara fara fular si caciula.
Tu fereste-te de frig, sa nu-ti fie frig la cap sau la gat, si nu te va mai durea capul asa. Poti face inhalatie cu aburii de ceai de menta, musetel, prepari ceaiul ca de obicei, dar in loc sa-l acoperi cu capac cand pui plantele, iei un cearceaf si te acoperi cu el si inspiri vaporii, lasi vaporii sa-ti 'scalde' si pielea capului si gatului.
Si ia o aspirina sau alt medicament de tipul acesta pe care il suporti, vezi sa iei un medicament antiinflamator/antinevralgic si nu unul analgezic.

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Stai acasa, bea niste ceaiuri fierbinti indulcita cu miere. Poate trebuie sa iti configurezi dieta functie de lipsa de fier si de calciu. Postul este pentru cei sanatosi sau altfel spus parintele poate da dezlegare pentru cei in suferinta.
Oricum o stare de raceala are simtome mai violente pentru cei mai slabi (fara energie) asa ca nu este de mirare de loc.

| yuP a răspuns:

Lipsa de fier--> anemie (ameteli, dureri de cap) lipsa calciu--> te simti slabita la oase si ai pete albe pe unghii!

| summertime a răspuns:

Categoric nu ti se intampla asta de la raceala.Mai bine te-ai duce la doctor.Stand acasa iti faci rau, poti lesina sau chiar mai rau.Insanatosire grabnica:*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact ce ti-au spus medicii, datorita carentei de fier si calciu. Organismului tau ii este greu sa faca fata racelii, imunitatea fiind scazuta. Ameteala dimineata este datorata lipsei de calciu, suplimenteaza-ti dieta cu 800-1000mg calciu zilnic, din surse naturale daca se poate. Mai ales ca tii post, starea s-a agravat.