| anonim_4396 a întrebat:

M-ai devreme am fost la baie si scaunul a iesit negru! Mai devreme am luat o pastila A. C pentru tuse.Azi scaunul a fost normal. Dar dupa pastila nu! Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Conteaza daca e format (tare) sau diareeic, si ce inseamna negru (negru sau maro inchis). Daca e mai negricios si format, cel mai probabil e de la ceva ce ai mancat. Nu ai de ce sa iti faci griji.
Daca e negru, cu miros urat (urat in semnsul ca mai urat decat normal) si neformat fugi repede la doctor.

| AliceIDK a răspuns:

Buna!
Poate te-ai deranjat la burta. Nu ai mancat ceva bun pentru stomacul tau. Fiecare burtica este diferita happy \m/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna Gyzzard.Azi,toata ziua scaunul a fost normal.Dar dupa ce am luat acea pastila, am mancat salata cu friptura am avut scaunul cam diaeric.Nu a fost chiar diaree.

| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin scaun negru intelegi maro nchis la culore sau negru taciune? Te sti cu probleme digestive? Ai observat in ultimul ca esti mai obosit? Ai ameteli cand stai in picioare, sau cand te ridici brusc? Dureri abdominale? Daca da, unde?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard,zilele astea nu am fost obosit deloc,nu am probleme digestive, nu am ameteli, de fapt am fiindca sunt racit.Si scaunul mi s-a parut maro inchis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard,nu am probelme digestive si abdomenul nu ma doare.Dar sunt putin ametit, caci sunt racit bocna.Si daca m-ar durea si as avea ameteli cand ma ridic brusc ce as avea?

| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci inseamna ca e cauzat de ceva ce ai mancat. Nu ai de ce sa iti faci griji. Daca se repeta si ai mai mult de 3 scaune/zi poti lua ceva impotriva diareei (furazolidon, smecta, imodium, colistin).
PS: Diferenta intre scaun maro inchis si negru, pentru un doctor, e ca diferenta intre a da o pastila si apoi a merge la o cafea cu asistenta draguta de la 2, si a tremura langa pacient cu mana pe telefon si pompand medicamente intravenoase.Deci: data viitoare fi mai clar :p.