| Rux2000 a întrebat:

M'am decis sa incep dieta cu hrisca si kefir însă am si eu o nelamurire trebuie obligatoriu sa consumi si kefir adica daca nu iti place Poti sa mananci numai hrisca si atât?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai auzit pentru ca, poate esti mult prea mica si probabil nici parintii tai nu au avut acest obicei, sa-l bea sau sa-l aiba in casa.
Eu beau kefir de cand eram copil mic si acum am peste 50 si continuu sa beau. Chiar am cultura de kefir in casa, cu care imi fac singura kefirul (se pune in laptele dulce si in cateva ore, prin fermentatie, se obtine chefirul).

Chefirul (sau kefir) este cel mai ccomplet probiotic natural. Da, este un fel de lapte acru, dar facut cu cultura de kefir.
Chefirul (kefir) provine de la tibetani, stiindu-se de el de mii de ani si fiind folosit pentru sanatatea stomacului si intestinelor, fara de care organsmisul nostru poate produce imbolnavirae tuturor organelor din corp.
Citeste pe net despre kefirul tibetan si in general despre el si beneficiile imense aduse de consumul lui zilnic!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens dieta cu hrisca fara kefir, pentru ca, kefirul este cel mai puternic probiotic natural, care repara ceva, iar hrisca altceva.
Una fara alta - nu fac sens si nu are rost sa faci ceva, care nu se mai poate numii dieta.

| Rux2000 explică (pentru Violleta2022):

Aha. Însă ce nu am înţeles 100% ce este chefirul(kefir) un fel de lapte acru sincer pana azi nu am auzit de el

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rux2000):

Nu ai auzit pentru ca, poate esti mult prea mica si probabil nici parintii tai nu au avut acest obicei, sa-l bea sau sa-l aiba in casa.
Eu beau kefir de cand eram copil mic si acum am peste 50 si continuu sa beau. Chiar am cultura de kefir in casa, cu care imi fac singura kefirul (se pune in laptele dulce si in cateva ore, prin fermentatie, se obtine chefirul).

Chefirul (sau kefir) este cel mai ccomplet probiotic natural. Da, este un fel de lapte acru, dar facut cu cultura de kefir.
Chefirul (kefir) provine de la tibetani, stiindu-se de el de mii de ani si fiind folosit pentru sanatatea stomacului si intestinelor, fara de care organsmisul nostru poate produce imbolnavirae tuturor organelor din corp.
Citeste pe net despre kefirul tibetan si in general despre el si beneficiile imense aduse de consumul lui zilnic!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca te-ai decis sa incepi aceasta dieta de ce ai ales si kefir daca nu iti place? schimba dieta, poate gasesti una asemanatoare, ai putea chiar si la aceasta dieta sa inlocuiesti kefirul cu iaurt natural sau iaurt cu probiotic, dar pe viitor nu mai incepe diete cu kefir daca nu iti place alege alte diete cu ce iti place.

| Rux2000 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu stiu daca imi place nu am incercat dar in supermarket nu am vazut vre'o stica de iaurt (liquid) pe care se scrie kefir (in Germania ma refer) si ma gandeam ca poate ii un fel de lapte acru sau asa