| Vögeln a întrebat:

M-am jucat cu o pisicuță nevaccinata și m-a zgâriat un pic la degetul arătător. Cu pisica mea nu mi s-a întâmplat niciodată sa mi se infecteze zgârietura, dar la pisica asta da.
Ce sa fac? Am pus spirt dar a rămas la fel de umflata [[sau poate chiar s-a mai umflat:-s un pic]]
Sa las rana sa se usuce? sau sa pun în continuare pansament cu spirt ca sa se dezinfecteze?
Funda! HEEELLLLPPPsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| chelie91ptm a răspuns:

Baga degetelu in fund, acela care te-a zgariat

| CristinasiVlad a răspuns:

Acuzltama:
iti voi spune prim pasi happy
1.i-a putina vata si uda-o cu "apa oxigenata"
2. pune vata pe rana
3.panseaz-o acolo
funda?

| vSorin a răspuns:

Dezinfecteaza rana si las-o sa se usuce, nu e chiar asa de grav, si eu am patit-owinking

| crisycris a răspuns:

Buna situatia in care esti nu e foarte grava daca ai dat cu spirt rana sigur s-a desinfectat si asa ca parerea mea er fi sa o bandajezi si sa o lasi sa prinda coaja pentru a se usca cu drag crisycris!big grin