| Audrey1912 a întrebat:

Pisica mea m-a zgariat acum cam doua saptamani si inca nu s-a vindecat complet. A fost o zgarietura mare si s-a umflat imediat. M-am dat cu kanamicina sulfat 1% si nidoflor alternativ si nu pot sa zic ca au grabit vindecarea. Acum rana s-a inchis aproape complet, dar am ramas cu o imflatura la locul respectiv si este tare. Nu ma doare decat daca o apas puternic. Mentionez ca pisica nu a mai fost vaccinata de 2 ani din neglijenta, dar nu a iesit niciodata din apartament. Ce ar putea fi? Ce pot sa fac la momentul actual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniștită că n-ai nimic, dacă era ceva, în cele două săptămâni evolua negativ, nu spre vindecare. Alifiile au rolul lor, dar întârzie vindecarea menținând zona umedă. Rana deschisă se dezinfectează cu apă oxigenată (care are și efect hemostatic) sau pe termen scurt cu rivanol (pe termen lung întârzie cicatrizarea). Nu se dă cu spirt sau alifii pe rană deschisă! Dacă rana s-a închis, las-o să se vindece complet, n-o mai bâzâi cu alifii.

2 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

In cel mai rau caz probabil e putin infectat dar nu cred. Daca te jeneaza poti merge la doctor.

| AndreeaMaria124 a răspuns:

Pai. cu medicamentele, daca te-ai dat cu ele si nu ti-a trecut, in 2 saptamani, Ar putea fi ceva grav care se va arata peste cativa ani/Cateva luni, In legatura cu pisica care n-a mai fost vaccinata de 2 ani, ar putea avea o boala, de care tu nu sti, ar fi bine sa te duci sa o vaccinezi.