| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
m-am racita chiar joi seara de atunci iau tot felul de medicamente includ si coldrexul.ambroxol si biosept am scapat doar de febra ca in sert ma doare gatul am tuse de aia scap eu cumva dar de mucus nu stiu cum nu pot merge la scoala adica trebuie parintii nu ma lasa acasa si eu nu pot sta nici un minut fara o batista in manasad ce trebuie sa fac sa nu-mi mai curga atat nasul? ceva sfaturi va rog?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TakeMeHome a răspuns:

Buna!
Cel mai bine iei Augmentin. Este FOARTE bun si eu am trecut prin aceiasi situatie ca si tine si stiu ca e naspa, dar pentru asta exista Augmentin, eu in 3 zile am scapat de raceala!
Iti propun sa il cumperi, merita banii! Presupun ca ai peste 12 ani happy
Adulti si copii peste 12 ani: un comprimat de 625 mg de 2 ori pe zi in tratamentul infectiilor usoare si medii, fara potential de evolutie severa. In infectiile severe, cate un comprimat de 1 g de 2 ori pe zi. Terapia poate fi inceputa parenteral si continuata cu preparate orale.
Si desigur, daca vrei sa iti treaca mai rapid, bea antibioticul Augmentin cu un ceai din plante ( salvie neaparat ) si cu 5 picaturi de Echinaceea.
Bafta, sa te faci bine!:*Sper ca te-am ajutat.happy

5 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Bea ceai fierbinte si strepsils

| OOOLEOOO a răspuns:

STOP NU MAI LUA MEDICAMENTE,ca majoritatea is inutile, iti distrug rinichi si ficatu, cel mai bine e sa te folosesti de natura, ca sa scapi de tuse bea mult ceai de ceapa (coaja de ceapa mai mult) sa bei mereu sucuri de fructe naturale facute in casa daca ai aparat de facut suc ( 3 pahare pe zi ) sau daca nu ai si asa merg foarte bine tongue pentru muci foloseste un onlynth spray nazal dar in niciun caz tablete, sau sunt in farmacie ceaiuri de tei medicinale veiz daca scrie pe cutie ca reduce si mucoasa nazala. altceva...multa miere de albina si multe da chiar foarte multe lichite 10 12 pahare de lichide pe zi

BAFTA FUNDA?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna fa multumesc ft mult de raspunsuri chiar nu stiam la cine sa dau fundita ati meritao aproape toti:X
dar asta este:d

| Creionelroz777 a răspuns:

Picaturile cu eucalipt sau menta ar fi o buna solutie. desfunda si ajuta

| ralukaa0011 a răspuns:

Pune varza cu miere calduta la gat. funda?