| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema intima de mult timp si nu mai gasesc solutia.Imi apare un miros foarte urat de peste stricat in zona intima chiar daca ma spal de doua ori pe zi.Boli sexuale sau infectii intime nu am, m-am testat. Poate ma puteti ajuta careva v-as fi recunoscatoare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Mirosul neplacut din zona intima, vaginala, este o problema intalnita de multe femei.

Daca in unele cazuri aceasta situatie se produce ca urmare a igienei necorespunzatoare, in altele situatia se datoreaza igienei locale excesive cu produse cosmetice de ingrijire intima, cum ar fi sapunurile sau gelurile de dus, care modifica PH-ul natural din interiorul vaginului si pot dezechilibra nivelul bacteriilor sanatoase.

Nu uita ca spalaturile vaginale se fac doar la recomandarea medicului ginecolog!

Coada soricelului: Baile de sezut cu infuzie de coada soricelului ajuta la tratarea secretiilor vaginale. Datorita proprietatilor dezinfectante, infuzia este indicata si pentru cicatrizrea ranilor pe col. In cazul infectiilor bacteriene si fungice se fac spalaturi vaginale cu ceai de musetel.

Este bine de stiut ca reduce mancarimile si usturimile vaginale si trateaza cu succes infectiile genitale si ovariene.

Galbenele: Un alt remediu naturist pentru igiena intima este ceaiul de galbenele. Galbenelele te scapa de candidoza, infectii si scurgeri genitale. Galbenelele dezinfecteaza zonele afectate de microbi si trateaza cu succes vaginita, trichomonaza si leucoreea.

| Laura271995 a răspuns:

Intocmai.am fost la medici si nu m-a ajutat cu nimic. daca te deranjeaza intrebarea mea poti pur si simplu sa treci peste ea.nu,nu sunt prima femeie care cauta o solutie, te inseli.o zi frumoasa

| Buhlea a răspuns:

Mergi la farmacie si cere ovule cu bacterii pentru flora vaginala pe mine m-au ajutat

| Laura271995 a răspuns (pentru Buhlea):

Am incercat dar nu au avut efect