| Lina1993 a întrebat:

Ma confrunt de ceva vreme (aproape 3luni de zile) cu un salazion pe pleoapa inferioara a ochiului drept. Desi am incercat nenumarate picaturi si unguente prescrise de medic, oftalmologii m-au sfatuit sa ma programez la operatie. Efectiv nu a raspuns pozitiv la niciun tratament. Acum, daca tot trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul operatiei, medicul mi-a recomandat sa-mi faca operatia pe partea interna a pleoapei pe motivul ca asa nu risc sa-mi ramana cicatrice. Nu ma simt deloc confortabil cu gandul acesta si as vrea sa ii propun la urmatoarea consultatie sa ma operez pe exterior, credeti ca am posibilitatea alegerii? cicatricea nu m-ar deranja absolut deloc.Sunt pe aici persoane care s-au operat intern si extern si -mi pot da cateva sfaturi? Va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am operat in interiorul pleoapei. Durerea e tot aia ca la exterior dar nu ramai cu cicatrice. Tu vrei sa scapi de salazion pentru ca este inestetic dar nu te deranjeza o ditamai cicatricea? Mergi si fa operatia pe interior. O face pe exterior doar daca nu se poate opera pe interior. Nu ai de ce te teme.

| Lina1993 explică (pentru anonim_4396):

Cicatricea nu m-ar deranjeaza pentru ca nu este "ditamai". Am o prietena care s-a operat pe exterior si are o liniuta foarte subtire mai deschisa la culoare drept cicatrice, nicidecum nu iese in evidenta decat daca ma uit foarte atenta.
Acum, lasand partea cu cicatricea la o parte, ce vrei sa spui prin "durerea" este aceeasi? de ce se vorbeste de durere daca ma anesteziaza? :-s
Un alt motiv pe langa comfortul din timpul operatiei, o reprezinta niste pareri cum ca pe interior se vindeca mai greu fiind zona in permanenta umeda si se poate infecta oricand

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lina1993):

Pe exterior as zice ca se vindeca mai greu. Fiind in permanenta in praf, vant, pui mana la ochi si mai stiu eu. Se vorbeste de durere pentru ca iti trage pleoapa putin inapoi. Ti-o prinde cu o clema. Fie ca e pe exterior sau pe interior tot asa te doare. Doar cat sa te jeneze putin. Fara griji ca fara anestezie te-ai urca pe pereti. Se foloseste aceeasi anestezie ca atunci cand iti scoate o masea. Pe care o foloseste stomatologul.
Sa te operezi pe interior daca zice medicul ca se poate. Eu nu mai am treaba din toamna de cand m-am operat. A doua zi dupa operatie iti pui kanamicina unguent sau ce iti mai da timp de vreo 5 zile si nu mai ai treaba.