| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ma confrunt de ceva vreme cu o problema. Imi este foarte frica sa nu dezvolt sau sa am schizofrenie. Poate suna stupid, dar chiar imi e teama, chiar daca nu vad lucruri/persoane pe care nu le pot vedea ceilalti, nu aud voci ciudate, desi astea se intampla in fazele mai avansate. Fac des o greseala, caut pe google informatii si ma inspaimant si mai tare. Ceea ce m-ar face sa cred ca as avea un inceput de schizofrenie e ca de cateva zile am impresia ca vad chestii, dar asta e doar pentru o fractiune de secunda, si tind sa cred ca e din cauza ca ma simt obosit. Si aproape in fiecare zi vorbesc singur ca si cum as vorbi cu cineva, se intampla sa urmeze sa ma intalnesc sau sa vorbesc ceva important cu cineva si pretind cu ceva timp inainte ca vorbesc deja cu persoana respectiva, (si da, sunt 100% constient ca vorbesc singur happy, cand sunt singur acasa mai vorbesc cu voce tare, cand sunt persoane in jur toate discutiile se desfasoara in capul meu, si din nou, nu aud voci sau nu cred ca e cineva real, asta presupun ca e si din cauza ca nu prea am cu cine discuta despre problemele mele, nu prea am prieteni, si am anxietate sociala happy. Uh, cat am scris, un roman intreg. Voi ce parere aveti, sunt normal la cap? XD sau sunt sanse sa dezvolt vreo boala mintala? O sa vorbesc si cu un psiholog mai incolo. ( nu o luati ca pe o gluma, si nu faceti misto de mine, va rog mult).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SasukeCS2 a răspuns:

Schizofrenia este atunci cand vezi/auzi lucrui care nu exista fizic care mai sunt numite si halucinatii. Acum, halucinatiile sunt induse de niveluri ridicate ale dopaminei si serotoninei in creier. Drogurile ilegale exact asta fac induc eliberarea de cantitati mari de dopamina si serotonina in creier cauzand halucinatiile si chiar daca nu consumi substante halucinogene poti avea halucinatii (in acest caz doctorii pun diagnosticul de schizofrenie). Deci halucinatiile/schizofrenia sunt induse din cauza cantitatii mari a acestor 2 chimicale produse de creier dopa./sero. si ca sa nu ajungi sa ai asa ceva trebuie sa tii cont de anumite chestii:
1) Nu consuma droguri halucinogene (evident)
2) Incearca sa elimini limitez alimentele/activitatile care produc eliberarea acestor substante in creier:
a) Incearca sa elimini sau sa limitezi (de preferat sa elimini si sa le inlocuesti cu fructe/miere) consumul de produse dulci fie ca e vorba de cele care contin zahar sau alti indulcitori sintetici alternativi (gen 0 zahar, da are 0 zahar dar are o alternativa de indulcitor). Cand mananci o prajitura de exemplu elibereaza multa dopamina. Zaharul creaza dependenta tocmai din motivul ca elibereaza dopamina, la fel ca si drogurile halucinogene doar ca nu e la fel de potent.
b) Incearca sa limitezi jocurile video, cand te joci creierul tau elibereaza dopamina. Poate te intrebi ce legatura are una cu alta, pai dopamina este un neurotransmitator care poate fi eliberat cand primesti o recompensa sau cand indeplinesti cu succes o sarcina. In jocurile video cand castigi un joc, cand avansezi la un alt nivel si cand termini o misiune creierul elibereaza dopamina crezand ca ai obtinut acel succes in viata reala el nu stie sa faca diferenta intre realitate si virtual (in mod inconstient, ca, constient tu realizezi ca e ceva virtual). Deci 1 ora, maxim 2 ore de jocuri video pe zi, dar de preferat pe PC sau Xbox fara dispozitive cu ecran mic gen smartphone/PS2/Nintendo etc.
c) Elimina alimente care creeaza dependenta gen, tigarile, alcoolul, produsele cu cofeina.
3) Aici am si o suspiciune ca tu faci aceasta activitate. Autosatisfacerea! Acum dintre toate lucrurile legale care produce eliberarea de dopa/sero cel mai rau pentru sanatatea ta este autostimularea. Cand iti dai laba creierul tau elibereaza substantele respective pentru ca sexul este perceput ca o recompensa de catre el (din nou nu stie sa faca diferenta intre sexul real si laba). Doar uitandu-te la fileme xxx sau la poze cu femei dezbracate creierul elibereaza substantele crezand ca tu ai succes in viata cu multe femei si cu cat vizionezi mai multe filme/poze/femei diferite sau te autosatisfaci mai mult cu atat creierul elibereaza cantitati mai mari ale acestor substante. Laba cauzeaza si anxietate sociala (ceea ce tu ai zis ca ai).
4) Aplicatiile de tip social media gen:
- Facebook/Instagram, de fiecare data cand primesti un like la o poza se activeaza procesul de recompensa, creierul eliberand dopamina.
- TikTok (cea mai rea aplicatie). TT este precum pacanelele, il deschizi si o sa primesti videoclipuri care nu iti plac si o sa continui sa schimbi videoclipurile pana cand o sa iti apara unul care iti place si din nou apare procesul de recompensa, creierul eliberand dopamina. TT este o aplicatie care cauzeaza dependenta pentru ca evident cauzeaza producerea de dopamina.
5) Pacanelele, aceeasi poveste, apesi pe buton si nu iti cade nimic si continui sa apesi pana cand o sa castigi ceva acolo si atunci apare procesul de recompensa.
Schizofrenia nu apare din senin, apare din cauza ca omul modern mananca/bea/consuma alimente care nu ar trebui consumate deloc si ca face activitati pe care nu ar trebui sa le faca. In concluzie lucrurile care cauzeaza dependenta produc cantitati mari de dopamina si serotonina in creier.
Sper ca te-am lamurit.

| bboy a răspuns:

Incearca sa nu iti pui tu diagnosticul, mai ales dupa ce citesti pe internet. Cel mai bine incearca sa iei legatura cu un psiholog, te va ajuta foarte mult.

| Andreeatrb a răspuns:

Bună, o mare influenta o poate avea oboseala, stresul sau anxietatea, acum ceva timp am fost și eu în situația ta, e destul de greșit să îți pui singur un diagnostic, în orice caz, stai liniștit, cred ca nu e vorba totuși de schizofrenie, doar un medic poate ajunge la o concluzie de genul, cel mai bine este sa nu te mai gândești asa mult la chestia asta, poate și din cauza asta crezi ca ai schizofrenie pentru ca acorzi prea multa atenție.

| BestHumanBeing a răspuns:

Du-te la doctor, dar eu nu cred că ai nimic. Și eu mai văd chestii cu coada ochiului, ca și cum aleargă cineva, dar asta mi se întâmplă doar când sunt la pc. Eu cred că este un fel de instinct ca să fii pe fază, să te trezească într-un fel. Mai vorbesc și eu din când în când singur când vreau să întreb pe cineva ceva important sau mam rușinat chestii din astea mai stresante. Nu e schizofrenie până când nu auzi voci în cap, așa că liniștește-te!