| IonelaaaS a întrebat:

Ma doare foarte tare capul (si de obicei cand ma doare capul ma doare si burta). Sa fie din cauza ca trebuie sa imi vina menstruatia sau de la oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Păi.întâi du-te să te odihneşte-te şi vezi cum o să te simţi după. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile de burtă/ovare/spate şi durerile de cap POT reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Toate cele bune.

| IonelaaaS explică (pentru bursuc001):

Ar fi trebuit sa imi vina acu doua zile.

| bursuc001 a răspuns (pentru IonelaaaS):

Atunci durerile acestea sunt simptome premenstruale - în mod SIGUR!

Oricum, întârzierea este mică şi nesemnificativă ( deocamdată ), deci, NU ai de ce să te îngrijorezi.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,este posibil din aceasta cauza.
Poate fii si de la oboseala, insa poate fii si de la menstruatie, daca stii ca ar trebui sa-ti vina.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai spune, darcand te doare burta te doare si capul? Tu sti cand trebuie sa-ti vina CM de ce ne intrebi pe noi? Mare atentie la durerile de cap, atunci cand nu inceteaza durerea inseamna ca un organ nu functioneaza cum trebuie, megi la un consult medical

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Durerea de cap e cel mai posibil sa fie din cauza deshidratarii.Si eu mai patesc asa cand uit sa mai beau apa si orele tot trec.Ideea e ca daca bei prea putina apa, sangele se ingroasa, circula mai greu, oxigeneaza creierul mai putin si de acolo durerile de cap.Eu dupa 30-40 minute dupa ce beau 0.5 L odata (cel putin) imi revin.
Evident te mai poate "durea" capu, fiind mai mult o senzatie de apasare si de la prea putin somn, da cred ca esti destul de mare sa stii cat dormi si daca e de acolo tongue

Durerea de burta ma indoiesc amarnic ca e legata de cea de cap si cel mai probabil e de la menstruatie.

| Vi003 a răspuns:

Nu te odihnesti suficient, stai noaptea la calculator (ca mine) si mananci la ore total nepotrivite. Iesi la plimbare, stai mai mult in aer liber, fa o pauza mare de ecran si totul o sa revina la normal. Pentru "durerea" lunara, intreaba farmacista, un calmant ti-ar prinde bine. Sanatate!

| IonelaaaS explică (pentru Vi003):

Nu cred ca e din cauza ca stau mult la calculator. De fapt stau chiar foarte putin, sunt aproape toata ziua la aer pentru ca stau la tara happy

| Vi003 a răspuns (pentru IonelaaaS):

Vezi, e greu sa-ti spuna cineva ce sa faci, de ce te doare, ca nimeni nu te cunoaste, doar isi da cu presupusul. Cel mai bine e sa-ntrebi medicul de familie.

| Alexandrughita a răspuns:

Si eu am cateodata dureri de cap si o senzatie profunda de greutate, dar la mine e de la oboseala. Cat despre burta, nu stiu ce sa zic. O vizita la doctor e binevenita.