| milckey93 a întrebat:

Tot am impresia ca o sa imi vina menstruatia! Ma doare burta, am cosuri be frunte, nas(fata), sanii destul de dezvoltati, 1.56,45 de kg, 12 jumate ani si de mai bine de 1 an imi curge chestia aia alb-galbuie.Ma doare si partea abdominala dar si stomacul, si am o stare de oboseala...eu am mai mers anul trecut cand ma dureau ovarele la doctor crezand ca am apendicita si mi-a zis ca e din cauza varrstei.Credeti ca am simptomele acestea din cauza ca trebuie sa imi vina menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| roxyana03 a răspuns:

Aceea chestie Alb-Ganbuie o au toate fetele de varsta tatongue eu am 14 ani jumate si tot la 12 ani jumate am avut si eu la fel, da o sa-ti vina menstruatia esti o fata dezvoltata bine la varsta ta:*. nu`ti face probleme, esti ca toate feteletongue... fundabatting eyelashes

8 răspunsuri:
| ElenaErika a răspuns:

Cu siguranta, ar fi trebuit sa-ti vina pana acum. Bine chestia asta depinde intr-o oarecare masura la ce varsta i-a venit si mamei tale menstruatia. Chiar daca ai aceste simtome sa stii ca menstruatia nu iti va veni neaparat intr'un interval scurt de timp [de ex: o ziua, doua sau o saptamana], sa sa fi mereu pregatita si sa porti pe lenjerie un prote-slip mai ales ca ai acea secretie alb-galbuie.

| Ada11 a răspuns:

Da! Stai linistita! Si eu am aceleasi "simptome" daca vrei sa le zici asa si mi-a venit acum nu stiu cat timp. Apropo, am 11winking
Adewinking

| Yourtruelove a răspuns:

Depinde de organismwinking. Totusi pregateste. Inainte sa imi vina mie ciclul mi-a curs chestia aia alb-galbuie aproape un an. Si apropo, silviutza, ai spus o mare tampenie. Nu se numeste sperma. Sperma este doar la barbati, daca vrei sa stii :* Funda? puppy dog eyes

| CookieMonsta a răspuns:

Da, din pacate pe tine te va durea in partea abdominala cam la fiecare menstruatie spre deosebire de norocoasele care nu simt nimic.
Nu stiu de ce nu ti-a venit inca, dar pregateste-te.

| PinkySilvia a răspuns:

Buna milckey93 si eu am tot 12 ani si de un an de zile mi-a venit si mie pentru prima data menstruatia.Chestia aia alb-galbuie se numeste sperma.Aceste simptome le-am avut si eu dar incepand cu doar 3 zile inainte de prima menstruatie,nu stiu de cat timp ai tu aceste simptome... eu cred ca o sa-ti vina ciclul in curand, dar despre asta cred ca trebuie sa vorbesti cu mama ta, ea cu siguranta stie mai binebig grin

| anitha a răspuns:

Da Draga mea si eu sunt in aceeasi situatie ca tinewinking si mie imi curge ceva alb-galbui inseamna ca esti racita la burtica fa-ti un ceai de musetel sau galbenele si spala-te cu elwinkingfunda?:*

| madddy_9794 a răspuns:

E posibil sa iti vina.

| Eva_5705 a răspuns:

E posibil.ai putina rabdare.ai asteptat un an si nu mai poti sa astepti acum?laughing S-ar putea sa iti vina in cateva zile sau in cateva luni.Mie prima oara cand mi-a venit nu m-a durut burta deloc. Daca trece prea mult timp si tot nu se intampla nimic, consulta un medic.happy