| micata129273g3geuwjw a întrebat:

Bună, ma doare in partea stanga,mai exact la sold,ma simt puțin balonata, gaze. Oare de la ce sa fie? Ma doare când apas, dar acum câteva minute a inceput sa ma doară când stau în picioare sau stau jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Stai de vorbă cu părinții. Dacă problema persista pe o durată sau intensitate mai mare, mergi la medic pentru control.
Dacă nu ai făcut operație de apendicită, atunci aceasta este problema cea mai des întâlnită la adolescenți. Și durerea poate fi resimțită în tot abdomenul, nu doar într-o anumită zonă; și se poate manifesta și cu scaune moi.

| micata129273g3geuwjw explică (pentru anonimg):

A inceput sa ma doară și in partea dreapta. am stat incordata cu 1 2 zile înainte. ma gândesc ca e o febra musculara.

| micata129273g3geuwjw explică:

Azi de dimineata m-a luat cu diaree, stare de greata, ma doare capul, ma simt calda, si daca apas pe burta ma doare peste tot, doar zona abdomenului. ce sa fie?

| anonimg a răspuns (pentru micata129273g3geuwjw):

Trebuie să fie apendicită. Mergi cât mai repede la medic pentru control. Nu sta până îți trece durerea.
Chiar dacă îți va trece durerea (și îți va trece), ea va reveni cu intensitate mai mare. Chiar dacă nu te va mai durea, apendicita se va simți când medicul te va palpa. Grăbește-te și nu mai sta să te chinui, că organismul nu se va vindeca singur când este vorba de apendicită.

| xhitarox a răspuns:

Esti fata? cati ani ai?

| micata129273g3geuwjw explică (pentru xhitarox):

Da sunt. 17 ani.

| xhitarox a răspuns (pentru micata129273g3geuwjw):

Aceiași chestie am pățit-o și eu la 17 ani. La început mă speriasem, credeam ca mi se rupse apendicele, dar erau dureri ovariene, mai exact produse de ovulație. Ele cauzează si balonare. Daca aceasta este problema, durerile ar trebui să dispară în 2-4 zile. Dacă nu, ar trebui să mergi la un medic.

| micata129273g3geuwjw explică (pentru xhitarox):

Intrasem in perioada premenstruala. trebuie sa-mi vina menstra. posibil de aia.