| Zellen a întrebat:

Ma epilez cu aparatul si uneori cand se smulg firele..imi curge putin sange, foarte putin. De ce?(nu curge mereu) si ce pot face ca sa nu imi mai curga.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de epilare fă-ți un duș mai cald pentru a dilata porii și epilarea nu mai este așa de agresivă iar sângerarea nu mai apare.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| kyliejenner a răspuns:

Mor cand va aud cu aparatul sau lama. Epilati-va cu ceara la salon si nu veti mai avea probleme.

| hamsterita29 a răspuns:

Fiind ca trage intr-un mod brutal firul de par sau poate t tai usor, nu stiu ce sa zic. si mie mi se intampla la fel cu lama

| Bianca_Bia_2000 a răspuns:

De ce? Pentru ca, probabil, in unele locuri, nu mai sunt fire, deci, practic, iti epilezi pielea.

| Zellen explică (pentru Bianca_Bia_2000):

Pai nu am cum sa epilez piele, ca nu trage pielea. adica trage doar fire de par. Ma gandeam ca poate in locurile alea e pielea mai sensibila

| Elisabitaaa a răspuns:

Poți fi mai atentă atunci când te eplezi.
Poți să-ți cumperi o cremă de gălbenele cu care te ungi pe tot corpul unde te epilezi până când termini crema.Așa vei avea o piele rezistentă

| Florinela_Florii_1999 a răspuns:

Atunci nu te mai epila cu aparatul. Încearcă crema depilatoare. Nu îți curge sânge si nu este dureros.Tot ce trebuie sa faci este sa aplici si sa cureți cu un bețigaș sau cu o lama de plastic.Este normal sa îți curgă sânge de la aparat. Aparatul smulge firele de par.

| Zellen explică (pentru Florinela_Florii_1999):

Crema sau lama..tot aia e, creste imediat parul si nu vreau