| anonim_4396 a întrebat:

Se mai poate, merita un aparat dentar la peste 20 de ani?
Eu am fost mai demult la un medic ortodont, nu prea am inteles mai nimic, ca poti sta cu aparatul 2-3 ani iar dupa ce il vei da jos sunt toate sansele ca dintii sa-ti revina la pozitia initiala, cum naiba vine asta?
Aparatul era cel normal metalic, costa 2400 ron dar faza e ca trebuie sa-mi scoata doi dinti de sus si doi de jos...straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU SCOATE DINȚII, ci mergi pe un aparat dentar care să mărească maxilarul.
Aparatul se poate pune până la vârsta de 40 de ani.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Daca vrei sa-ti arate dantura frumos poti merge.Nu tot deauna este necesara extractia, tehnicile sau mai modernizat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti pui aparat si la 30 ani. probabilitatea ca dintii sa revina e destul de mica, mai consulta un medic, cel ce ti a dat sfatul ala nu pare prea profesionist

| anonimg a răspuns:

Eu nu as da sanatatea pe frumusete.

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Se poate pune si dupa 20 de ani..nu inteleg dc zice ca exista sansa ca dinti sa revina la forma initiala..inseamna ca docotorul respectiv e praf.iar la faza cu scosul dinitii iar e o anomalie..nu are de ce sa iti scoata dinti atita timp cat tu pui aparat dentar pentru indreptat, si eu am avut la 21 de ani pus si sau indreptat la dat jos dupa 2 ani.dar nu mi-a scos nimeni dinti.iti recomand un medic mai serios si mai calibrat profesional.

| Gabbriell a răspuns (pentru Tau_Rebelul_1990):

Te cred dar la mine in oras nu prea sunt specialisti, nici mie nu mi s-a parut bine cand am auzit asta.