| anonim_4396 a întrebat:

ma nevoie de un sfat sau daca i s-a intamplat cuiva sa imi spuna ce a facut. mamei de o luna si ceva ii tot iese niste pete rosii pe mana care se umfla si o mananca. la un moment dat se intinde foarte mult si o doare dar in acelasi timp o si mananca. am fost la doctora de familie si i-a facut niste injectii pentru alergie. Dar azi i-a iesit din nou. voi ce ziceti? nu vrea sa mearga la spital de nici un chip.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa fie o eczema.Si poate sa fie o alegie de la un anume fel de detergent. Trebuie sa vada cand si din ce cauza ii apar. Si trebuie inlaturata cauza.
Ca fapt divers, bolile de piele se fac foarte usor dar se vindeca foooarte greu!
Mama mea a avut asa ceva si era de la un detergent de vase. Dar a durat vreo 2 ani pana s-a vindecat.Asta din cauza ca abia atunci si-a dat seama care era cauza si a inlaturat detergentul din casa.

| Azµre a răspuns:

Se numește urticarie, tratarea depinde acum la ce răspunde. Presupun că hidrocortizon + hemisuccinat asta i-a fpcut injectabil.
Poate încerca fără efecte adverse sau probleme, Alerid, să iei de la farmacie 5 pastile și să i-a una pe zi. Ar trebui să numai aibe probleme imediat după administratrea primei tablete.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Pai cu sigurata este o alergie provocata de praf sau cine stie ce sau poate sa fie o intoxicatie alimentara.Crema de galbenele cred ca ar fi eficienta si ar fi si calminul dar iti usuca si dupaceea te scarpini pana iti faci rani.Medicul stie cel mai bine... Eleno tongue

| Ilinka10 a răspuns (pentru Prince_Amir_1995):

Amiii:* ce faci tu pe aici?waiting

| Prince_Amir_1995 a răspuns (pentru Ilinka10):

Pai ajut persoane cu sfaturi big grin

| ANDREIAd a răspuns:

E o alergie. asa patesc eu, dar inca nu am aflat la ce sunt alergica. eu tot injectii am facut, hidrocortizon se numesc. abia dupa o saptamana mi-au trecut. vezi ca nu e de joaca cu asta. eu din cauza unei astfel de alergi era sa fac soc anafilactic. daca nu ii trece cu injectii direct la spital daca nu adio lume. sper ca te-am ajutat. si sper sa-i treaca. a si vezi sa depisteze la ce face alergie pentru a le preveni pe urmatoarele. sa continue cu injectiile de la medic si daca nu ii trece la spital

| Ilinka10 a răspuns:

Am*

| Ilinka10 a răspuns:

Multumesc mult de sfaturi. maine o sa o duc la spital pentru ca este a 8-a oara cand ii iese si sunt foarte ingrijorata in privinta ei:*