| bubulina_9532 a întrebat:

Ma numesc alexandra si am si eu o problema.De cateva zile am luat paduchi de la cineva din clasa.Am incercat sa scap de ei, dar nu reusesc.Am incercat chiar si pedex dar fara nici un rezultat.Va rog ajutati-ma si pe mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maya_4030 a răspuns:

Spune-i mamei tale sa te curete ea, fiecare fir unde vede ceva ca luceste, apoi sa puna intr-un lighean otet in apa si sa dai pe par, stergi cu un prosop alb, ai sa vezi cum cad "musafirii" si sa-ti infasori parul si dormi asa peste noapte, dimineata clatesti si daca e cazul repeti procedeul, ouale mor dar trebuiesc luate cu mana, nu cad singure.

14 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pediculoza este o infectie cauzata de aceste insecte nedorite, numite paduchi. De regula, ele se instaleaza la persoanele care au parul curat si de aceea nu trebui sa-ti fie rusine. Cred ca, nu prea exista copil care sa nu fi fost infestat o data cu paduchi. In trecut, intr-adevar se folosea petrolul lampant insa el nu era asa de rafinat ca in prezent, cand contine si o groaza de chimicale, care -ti pot face rau. De aceea trebuie sa mergi din nou la farmacie, sa spui ce produs ai folosit deja si nu a avut efect pentru a-ti da un alt sampon impotriva pediculozei cu care sa te speli pe cap. Sa stii ca trebui facute mai multe spalaturi pe cap pana atat paduchii cat si ouale (lindinile) vor muri. Dupa ce mama ta iti va verifica parul in mod amanuntit, si va constata ca nu mai sunt paduchi, trebuie sa-ti scoata de pe fiecare fir de par lindinele pentru ca acestea, chiar daca mor, raman pe firul de par si este foarte neplacut sa ti le vada altii in par. Nu te descuraja vei scapa pana la urma si sa fii atenta si cel putin saptamanal sa fii controlata in cap pentru a nu se repeta necazul. O solutie ar fi ca asistenta medicala din scoala, daca aveti asa ceva, sa verifice pe fiecare copil, pentru a se depista cine mai are, pentru a se curata toata clasa. Sa fii sanatoasa si sa actionezi pentru a te vindeca.

| Dara a răspuns:

Cauta poate gasesti gaz lampant sa te dai pe cap. Vezi sa nu dai mult ca faci rani in cap. Iti uzi putin mainile si masezi bine pielea capului. Daca e necesar, repeti. E bine sa nu pleci de acasa cand faci acest lucru, pentru ca nu vei mirosi prea atragator, in schimb, da rezultate sigure. E solutie babeasca, folosita cu succes la sate.

| marria a răspuns:

Intreaba la farmacie..trebuie sa-ti recomande ceva bun

| Adelaide a răspuns:

Incearca sa te vopsesti am auzit ca este un remediu foarte bun

| Andreea_8014 a răspuns:

Uite.si eu stiu cum este.am avut si eu tot de la o colega si in vreo 5 luni au disparut. Mi-a luat mama de la farmacie gaz si m-a dat.Nu simti nimic, doar ca miroase puternic dar sa iti treaca te speli cu un sampon de la farmacie de vreo 2 ori si nu mai miroase.Trebuie sa-i zici mamei tale daca nu stie inca. Ea te va controla in fiecare seara si te va curata de lindini. Daca nu scapi de el nu scapi nici de paduchi.
Ai grija de tine si sa nu-ti fie rusine nu e din cauza ta. Tu ai fost o victima.winking
Dupa ce scapi de ei roag-o pe mama ta sa vorbeasca cu diriginta/dirigintele/invatatoarea/invatatorul si sa-i spuna acest lucru.Sa cheme o asistenta din scoala sa controlezi bine toti copii.Si mama ta sigur o s-o/o sa-l diriginta/diriginte/invatatoare/invatator sa nu spuna clasei de patania ta
Multi pupici :*:*

| gherghe_9739 a răspuns:

Ca sa fii sigura ca scapi de paduchi trebuie sa te razi pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram la gradinita stiu ca luasem si eu de la o colega, de obicei ei vin la par curat, si m-a spalat mama cu gaz, stiu ca e o metoda invechita dar daca nu ai reusit cu nimic altceva.
Ai incercat sa intrebi la farmacie? poate iti recomanda ceva mai bun...
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat acum cateva zile si ma dipera la culme mama a cautat petrol dar nu a gasit nikaieri ziceti mi si mie ce sa fac ca nu stiu am parul foarte lung simt k mor nu mai pot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tundeti-va la zero

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi sampon...stiu cum e... e ceva foltene. Spunele parintilor.foloseste gaz si petrol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa stii ca si eu am avut si sti cum am scapat de ei:mi-am dat cu gaz am stat 12 ore adica cat am dormit noaptea dimineata cand m-am trezit m-am spalat pe urma cu un pieptane des am luat tot... a doua zii s-a dus mama si a luat de la farmacie sampon si m-am spalat cu acel sampon cateva zile aproape o saptamana si m-am pieptanat cu pieptane des si acum nu mai am nimic la fel si eu i-am luat de la o vecina si cine zice ca ei trag la par curat are dreptate sper sa nu mai ai insectele alea nenorocite in cap si sa te faci bine si data viitoare sa fii imi atenta mult succes:* crede-ma ca stiu cm este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata. te bine de lindini si da cu gaz. stiu ca e o metoda babeasca da straight face functioneaza si eu am avut de curand si stiu cum e. nu trebuie sa. ti fie rusine. mai rusinos e sa ai si sa staii cu ei in cap decat sa te cureti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca pedex nu este bun incearca apa cu sare asa lindeni vor cadea

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy