| RebecaSin a întrebat:

Am o problema destul de suparatoare. In urma cu vreo 2 saptamani si cateva zile am fost intr-o locatie si de acolo presupun ca am luat paduchi. Initial ma scarpinam destul de mult in cap, dar am pus-o pe seama samponului. Pana cand intr-o zi, tot scarpinandu-ma, am scos din par un paduche (la momentul respectiv, nestiind cum arata deci am presupus ca e doar o insecta ratacita in parul meu).
Pana cand mi-am dat seama ca intr-adevar, am paduchi. M-am alarmat putin, in ceea ce priveste igiena personala absolut niciodata nu m-am neglijat, deci prin urmare sigur i-am luat din ultima locatie in care am fost. Am folosit un piaptan cu perii desi, m-am tot pieptanat. Mi-am cumparat samponul Pedex de la farmacie care a functionat destul de bine, a omorat cam toti intrusii insa problema sunt lindenii. Nu se vad asa mult, ma piaptan de multe ori pe zi si am de gand sa refac tratamentul, dar as vrea sa scap de tot. Aveti vreo idee cum as putea sa scap de problema asta? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TFlorentina8050 a răspuns:

Inainte sa te dai cu sampon in cap, cand iti faci baie, da te cu otet si cu sare dizolvata in el, si asteapta 10-15 minute dupa care te speli. pieptanatul nu te va scapa, mergi la farmacie si iti va da un sampon anti paduchi

| RebecaSin explică (pentru TFlorentina8050):

Mulțumesc! Am încercat azi cu oțet și m-am spălat din nou cu șamponul de la farmacie. Sper ca voi scăpa.

3 răspunsuri:
| smihai23 a răspuns:

Bună! În afară de piaptănul acela foarte des pe care l-ai menționat, ar mai rămâne varianta mai puțin confortabilă, aceea de a avea o mamă răbdătoare și să-ți "culeagă" ouăle unu câte unul.

| RebecaSin explică (pentru smihai23):

Mulțumesc pentru răspuns!