| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc alin, am 18 ani. In urma cu 8 ani de zile am avut o problema de sanatate,totul incepand de la un scaun (treaba mare) si ceva sange iesit prin rect. Bineinteles am fost la doctor,fiin dignosticat cu polip rectal apoi hemangiom sau ceva de genu. Am fost operat,am urmat un tratament si un regim. De atunci nu am mai avut probleme de genul decat cand eram fparte constipat,gaseam o picatura de sange pe hartia igienic (asta foarte rar). De curand am un prieten care a fost diagnosticat cu cancer la colon. De cateva zile de cand am aflat de el nu mai am liniste, nu pot sa mananc si ma framant intr-una sa nu fie si la mine ceva de genu. Probabil ca lipsa poftei de mancare se datorea stresului pe care mi-l provoaca. Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

1. Hemangiomul este o tumoare benigna, cancerul este o tumoare maligna. Tu n-ai avut niciodata cancer asa cum are prietenul tau.
2. Chiar si cancerul detectat la timp se trateaza chirurgical deci nu este neaparat sfarsitul.
3. Chiar daca esti sanatos tun facandu-ti griji intr-un sens anume, poti sa atragi nenorocirea asupra ta. Efectul se cheama placebo. si exista la un procent mare din populatie, in general la cei mai impresionabili. Continuand sa iti faci griji, sa te stresezi, sa nu dormi, sa nu mananci, chiar daca initial crapai de sanatate, poti ajunge bolnav, asa ca nu mai obseda asupra problemei! Fa sport, mananca sanatos si doar daca te doare ceva, te deranjeaza ceva, se intampla ceva anormal cu TINE mergi la doctor.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El poate a avut alte probleme de sanatate si a ajuns la stadiul actual. Daca te gandesti la ce e rau o vei pati asa ca lasa frica la o parte.

| Xenya a răspuns:

Buna! Pentru a nu traii cu acea frica poti merge sa faci un control! Sper sa nu fie nimic grav!