| gaby08gurau a întrebat:

Buna ziua TPU, as avea o intrebare, cam de vreo 4 zile imi vine tot scaun si nu-l pot scoate, adica ma trece si nu vrea sa iasa din rect. Ce sa fac? Sunt constipat sau am constipatie cronica si cum sa scap? Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum reușești? Consumi zilnic, fastfood-uri, chipsuri si bei cola? Mănâncă și tu ciorbițe, supe, fructe crude (chiar si compoturi), alege mâncare sănătoasă, nu prostioare.
https://www.dr-enachescu.ro/constipatia-regim-alimentar/

Du-te la farmacie și solicită, pentru inceput, niste supozitoare laxative, apoi iei si Dulcolax (parcă se administrează, două pastile odată), dar ceri informatii la farmacie, dacă tot ajungi. Și încearcă să reții tot ce iti spune, privind modul de administrare.

| gaby08gurau explică (pentru floresdemayo):

Dar prin metode naturale se poate

| Werrich a răspuns (pentru gaby08gurau):

Da, se poate: semințe de chia, cafea, prune, mere, stafide
https://doc.ro/......onstipatia

| floresdemayo a răspuns (pentru gaby08gurau):

Se poate, dar eu zic să incepi intâi cu laxativele (tot pe bază de produse naturale, din farmaciile umane sau naturiste), măcar până până elimini ceea ce ai deja in intestin, de atâtea zile. Fă mișcare multă, zilnic, nu ocazional, evită șezutul pe scaun ore in sir, hidratează-te, bea multe, multe lichide (dar nu sucuri acidulate, nici alcool), ci apă plată, ceaiuri (soc, păpădie, brusture ori ceai verde), compoturi, in special de prune uscate, ciorbițe, supe... Și scapi de probleme!