| Ana_4405 a întrebat:

Ma numesc Ana si am 14 ani.
Am si eu o mica problema
Eu imi rod unghiile si vreau sa va cer sfatul.Nu stiu cum sa fac sa scap de aceasta problema.Am incercat cu tot felul de trucuri.Ardei iute, otet, lac de unghii, oja si multe altele dar niciunul nu a dat rezultat
As vrea sa va cer sfatul pentru ca sunt disperata si nu mai stiu ce pot sa fac ca sa scap de aceata problema pe care eu o consider destul de marehappy. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| milom a răspuns:

Nu mai incerca trucuri... Sunt cel mult temporare. Trebuie sa scapi de tic.

Incearca sa iti "sacrifici" pe rand tot mai putine unghii. Intai iti mai permiti sa rozi doar 8, apoi 6 etc. Intre timp celelalte salvate vor mai creste. Sa cauti ceva vitamina [A, parca] pentru ca vor fi slabite si vor tinde sa se rupa usor. Din aceeasi cauza pe alea care vor creste sa le tai cu unghiera - neffind lipite de piele, cand cresc putin mai mari sunt iarasi predispuse la rupere.

In timp poate vei ajunge sa mai rozi ocazional doar cate una-doua. Atunci poate poti face pasul catre abandonul total. Trebuie vointa, e drept. Dar se poate happy

10 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Totul se rezolva cel mai bine psihic. Incearca sa iti doresti foarte mult o manichiura ingrijita, cam ca acelea pe care le vedem si le admiram in reviste. Bineinteles si in masura in care iti permite varsta. Dar doreste-ti pentru tine foarte mult sa ai unghii ingrijite si ingrjeste-le chiar tu singura. Fa-ti din aceasta un obicei periodic si obligatoriu si, din cand in cand admira-le, caci sunt creatia ta. Vei ajunge sa te mandresti cu ele si sa le doresti din ce in ce mai frumoase. Aceasta dorinta iti va suprima definitiv vechiul obicei. Gandeste-te ca daca nu faci ceva, vei ajunge sa ai aceasta problema si la maturitate, cand psihicul se corecteaza mai greu. Acum te poti cel mai usor transforma. Mana unei fete reprezinta cartea ei de vizita.
http://www.perfectlady.ro/......hiura.html
http://www.femei-frumoase.ro/......i-false-48

| ღNameღ a răspuns:

DOAMNE FERESTE, si pe mine ma cheama ana si am exact aceeasi problema.eu cred ca tine de auto-control. Uite, incerc si eu si tu, ne punem scoci pe degere(pe farful unde sunt unghiile), si peste 1-2 saptamani ne trimitem mesaj sa vedem cine a reusit sa nu si le mai roada, ok?, sa nu uiti

| Narcis2007 a răspuns:

Baga mana in wc si te-ai rezolvat toata saptamana!

| fanaa a răspuns:

Buna,aceeasi problema e si la mne.si nu e bine ca ne stricam unghiile.cea ce o sa ne para rauuuuu.eu spun sa te duci la farmacie si o sa fie acolo ceva recomandat nu mai stiu cum se numestee.si o sa aiba un gust oribil nu costa mai mult de 9 lei pana in 9 lei maxim 10lei.eu cred ca team ajuttat macar putin

| ByasiAtat a răspuns:

Buna! Si eu faceam la fel, dar intr-un timp am fost aglomerata cu prietenele plecam toata ziua sau la shoping si nu mai avem cand sa le rod asa am uitat cum mi le rodeam! Si acum nu mi le mai rod deloc!

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

Mie cand imi venea sa imi rod unghiile ma asezam pe scaun si imi puneam mainile sub fund, asta a mers cel mai bine la mine, dar mai ales! mi-am pus unghii false. si intre timp, unghia crestea dedesubtul unghiilor false. vei observa ca din moment ce vei avea unghiile lungute nu iti va mai veni sa le mananci. si daca tot iti vine sa faci asta, stai cu manutele sub funduletbig grin
nu dai si funda?puppy dog eyes

| AlAndalus a răspuns:

Am citit odata in CoolGirl despre un anumit lac de unghii cu gust amar care se gaseste in farmacii si care cred ca te-ar putea ajuta sa scapi de mica "indeletnicire"... Funda?

| R3fleX98 a răspuns:

Incearca urmatoarele variante :

- Lipeste post-it-uri aproape de zona unde lucrezi sau stai, care sa iti reaminteasca sa nu duci mainile la gura.

- Taie o fotografie cu niste unghii care arata asa cum ai vrea sa arate si ale tale si ia si o fotografie cu unghiile in starea lor cea mai proasta – asa cum nu vrei sa mai arate niciodata.

- Iti poti ascunde unghiile, rezistand, astfel, tentatiei. Acopera-le cu manusi sau pansamente. Aplica creme pe pielea afectata, ca sa ajuti la vindecarea posibilelor leziuni.

- Gaseste-ti un alt obicei.

- Poti sa le dai cu ceva ce ti se pare scarbos.

| ema_4792 a răspuns:

Sigur.Odinioara si eu ma confruntam cu asta...dar de cand am folosit oja amara am unghii frumoase si sanatoase.La noi la urlati exista oja de acest fel.Se aplica doar un strat la doua zile si chiar daca ai vrea sa le rozi nu mai poti deoarece e foarte amara unghia.Nu costa mult=3 lei, iar rezultatele sunt eficiente. Sper ca te-am ajutat.happy

| madalin97 a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema dar m-am abtinut si la mine a dat roade.