| Clara12 a întrebat:

Ma numesc Clara, am 12 ani si medicul mi-a prescris tratament cu supozitoare metamizol cate unul de 2 ori pe zi.
Problema e ca mama vrea sa mi le administreze ea pentru ca cica sunt copil.Iar mie mi-e foarte rusine! Ultima daca cand mi-a bagat mama supozitor aveam 8 ani si mi-a fost asa rusine ca imi venea sa plang.Numai ca atunci era pentru febra si daca nu acceptam supozitor ma ducea la matusa mea sa-mi faca injectie.
Am fost la doctor dimineata si tratamentul trebuie sa-l iau din noaptea asta.Am incercat sa o conving, i-am spus ca sunt mare si nu ma asculta.Mai ales ca unul din ele trebuie sa mi-l administreze noaptea.
Va rog mult ajutati-ma sa o conving! Chiar e normal sa-mi puna ea supozitor daca am 12 ani?
Si mai am o intrebare.Eu nu stiu cum se procedeaza.Stiu ca intrarectal, dar cum anume? Cum ajung cu mana acolo?
Dau funda si vot! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca esti destul de mare sa stii sa-ti bagi un supozitor

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Las-o pe mama ta

| pietrean a răspuns:

Draga mea,este foarte usor sa ti=l administrezi si singura:stai pe vine,tii putin supozitorul in mana,ca sa-l incalzesti,apoi il introduci in rect,dar fara sa-l incordezi)lasa-l relaxat,ca si cum ai face treaba mare).Il introduci usor, apoi strangi fesele si stai in pat.
Daca vrei, arata-i mamei tale ce am scris aici si dovedeste-i, aratandu-i "profilul" meu, unde o sa vada ca sunt o persoana matura.Am si eu copii,o nepoata si m-amlovit de acestaproblema ce tine de intimitatea ta.
Acum ma adresez mamei tale:
Scumpa doamna,incercati sa o intelegeti ca este destul de mare ca sa-si poata administra si singura acele supozitoare.I-am explicat si eu cum poate, puteti si dumneavoastra sa-i spuneti cum, si sigur(observ ca este o fata educata) va intelege, ca totul este spre binele ei, daca stie cum si de ce, sa faca acest lucru.Incercati sa-i dati incredere si tot odata incercati sa-i respectati intimitatea.Va multumesc ca cititi ce am scris si sper sa nu va suparati pe ea, ca a cerut ajutorul.
Sanatate multa!

| jurnaluluneimame a răspuns:

Eu nu vad o problema reala in a-ti administra singura sau a ti se administra de catre mama ta un supozitor, problema reala ar fi substanta activa a supozitorului: metamizolul. Metamizolul este interzis in multe tari din lumea asta si administrarea sa poate sa genereze reactii chiar letale.
Citeste mai multe aici http://www.jurnaluluneimame.ro/......delungata/

| Clara12 explică:

E imposibil de convins.Mi-e asa rusine! Am 12 ani totusi! Cand eram mica credeam ca scap de supozitoare cand ajung pe la 9-10 ani.Vad ca nu scap de ele nici la 12.

| pietrean a răspuns (pentru Clara12):

Supozitoare,in cazul in care ai probleme de sanatate, iti poti pune si la 40 ani, si la 60 ani, si la... Sunt recomandate mai mult decat pastilele, care fac rau mucoasei stomacale, ficatului.

| rudibob a răspuns (pentru Clara12):

Stai hoo fetito ca ai 12 ani inca, mie mi pune tatal meu la aproape 16 supozitoare

| rudibob a răspuns (pentru Clara12):

Pe mine m o lasat tata odata sa mi l pun singur dar de fata cu el si am reusit dar tot l-am lasat pe el sa mi le puna

| Clara12 explică:

Las-o pe mama ta. Din doua motive:
1. Tu nici nu sti cum se introduce supozitorul.
2. E mama ta. E acolo ca sa te ajute. Ai 12, nu 18. Esti inca un copil. Iar pentru parintii tai vei fi mereu un copil! Indiferent de varsta.
Deja e tarziu. Nu cred ca o vei mai convinge.
Nici mie nu-mi plac, desi nici macar nu le simti. Poate cand intra te jeneaza, dar oricum aluneca in doua secunde.Si sunt cele mai bune pentru ca actioneaza foarte repede si eficient.De asta s-au si inventat.
Te obisnuiesti cu ele.Cand aveam aproape 15 ani ma durea spatele foarte tare si mi-a prescris doctorul supozitoare.Nu mai stiu de care erau. Oricum ideea e ca le-am preferat in locul injectiilor.Le-am luat destul de mult timp si mama mi le administra.
Si aveam 15 ani! Dar nu mi-a fost niciodata rusine.

| Caruta_Tiberiu_1998 a răspuns:

Bagati-l singur si iinceaarca sa o convingi pe mama ta ca poti. eu am 16 ani si acum imi bag supozitoare desi nu mai bagasem de mult.