| NicoGirl a întrebat:

Numele meu este Nico si am 9 ani. Sa incep sa va povestesc ce mi s-a intamplat.Ieri mami a vazut ca ma simt cam rau si mi-a pus termometrul si a zis ca am temperatura mare si a zis ca imi baga supozitor dar eu i-am zis ca nu vreau sa imi bage pentru ca ma doare si a zis ca daca nu mergem la spital si o sa-mi faca injectii.In fine n-am avut ce sa-i fac si mi l-a bagat crying(( seara am scapat pentru ca mi-a dat sirop. Dar noaptea iar mi-a bagat si azi dimineata mi-a dat sirop si a zis ca mai tarziu imi mai baga unul crying(
Mami spune ca imi baga supozitor pentru ca asa ma fac bine dar pe mine ma doare si simt ca o arsura.
Cum sa o conving sa nu imi mai bage supozitor? Si voua vi se pare normal sa imi bage supozitor la 9 ani? Am vorbit cu cea mai buna prietena a mea si a zis ca iei nu i-a mai bagat supozitor de cand avea 4 ani si acum cand raceste mama ei ii da sirop sau pastile dar mie de ce imi baga supozitor? crying( crying crying crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este normal sa iti bage supozitor.Ce daca ai 9 ani.Fa injectii daca nu vrei supozitor.Pe care le preferi? Siropul este frectie la picior de lemn.

| zooooza a răspuns:

Draga Nico, eu cred ca esti destul de mare sa accepti un amarat de supozitor. O sa vezi ca in cateva zile o sa-ti treaca raceala decat daca ai lua siropuri.
Asta e...doare putin, creeaza un disconfort dar in 5 minute trece si te faci bine.

Ca sa nu te mai doara roag-o pe mama ta sa ti-l bage mai incet iar tu gaseste-ti ceva de lucru in momentul acela; uita-te la ceva la TV, ceva care sa-ti atraga atentia.
Mie mi se pare perfect normal sa iti bage supozitor, chiar daca ai 9 ani.La fel cum au zis si ceilalti mai bine accepti supozitorul decat injectiile care sunt oricum mai dureroase.
Mai gandeste-te la un lucru e mama ta si tu esti copilul ei...ce preferi sa-ti bage mama ta supozitor sau sa-ti faca un strain injectie?

Insanatosie grabnica si mult curaj.Te doare putin dar iti trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să îi spui mamei tale să îţi bage în fund termometrul pentru ca să îţi ia febra corect că poate scapi de supozitor. Eu sunt doctor şi ştiu ce e mai bine.

| Bogdanovici24 a răspuns:

Supozitorul iti scade intr-un mod mai rapid temperatura decat siropu.Si DA e normal sa iti bage supozitor deoarece iti face bine nici intr-un caz nu iti face RAU.Mama ta e adult si a trecut prin viata si stie ce e bine pentru tine si ce nu e bine.Mai degraba rezisti 2 zile cu supozitor decat sa iei injectii nu?! Si inca ceva, in viata trebuie sa asculti de cei mai apropiati de tine adica de parinti de sfaturile lor si nicidecum de parerile altor persoane.Insanatosire grabnica!

| anonimmni a răspuns:

Nu iti fie rusine, eu am 15 ani si mama mi-a bagat un supozitor acum o ora

| NicoGirl explică:

Off...bine am sa o las pe mami sa imi bage supozitor crying va multumesc pentru raspunsuri dar tot nu-mi plac.
As vrea sa va mai intreb ceva e cam jenant dar cum sa stau atunci cand imi baga supozitorul ca sa nu-l mai simt asa de rau?

| NicoGirl explică (pentru NicoGirl):

Nu-mi plac supozitoarele