| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Cristina, am 18 ani si am fumat asa zisa iarba legala mai exact ganja, spice, skunk, smoke timp de o luna aproape in fiecare seara si ma simt foarte ciudat cand nu fumez! Am stari de confuzie, neliniste, ma gandesc la tot felul de lucruri ciudate! poate o sa radeti dar am impresia ca am inebunit, simt ca sunt alta persoana, in corpul meu parca a intrat alt suflet, nu am cuvinte sa explic cum ma simt, imi e frica sa ma duc sa imi fac niste analize nu vreau sa se afle ca mam drogat imi e frica sa nu patesc ceva, dar am ajuns in stadiul in care numai stiu pe ce cale sa o iau imi e frica de viata numai pot sa iau unele decizii si in plus de asta am slabit foarte mult numai pot sa mananc numai pot sa dorm sunt foarte nervoasa si am inceput sa ma urasc si sa urasc tot ce ma inconjoara! nu stiu ce sa fac ca sa imi revin complet si sa fiu fata care eram inainte sa incep cu aceste droguri! e adevarat ca atunci cand fumezi iti dau o stare de bine orice ti se pare amuzant devii o persoana foarte diferita de ceea ce esti tu cu adevarat! nu pot sa imi dau seama care este explicatia la ceea ce mi se intampla mie dar imi doresc sa aflu si sa imi revin! ce pot sa fac in privinta asta oare mai am scapare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
121 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi URGENT la un psihiatru specializat pe probleme de dependenta si dezintoxicare. Ai dezvoltat dependenta de aceste droguri si nu vei putea scapa singura. Psihiatrul stie ce are de facut: te trateaza ambulator sau te interneaza intr-o clinica de dezintoxicare.
Ce vreau sa subliniez este ca trebuie sa mergi URGENT, azi. Fiindca fiecare zi care trece de afunda mai rau in dependenta si, undeva anume, existaun punct de unde nu mai e intoarcere, de unde dependenta e definitiva si iremediabila. Eu nu cred ca tu ai atins acest punct, cred ca inca mai poti fi salvata, dar trebuie sa faci ceva cu maxima urgenta.

Apache
| Apache a răspuns:

Ba...esti proasta!

Apache
| Apache a răspuns:

Cristina fata mea esti o retardata! ...si putin imi pasa de retardatele ca tine! m-am saturat sa imi para rau de toate proastele care nu le duce mintea! esti demna de mila...

| Filip23 a răspuns:

Cred ca cel mai important e sa ai in minte ca daca continui la 30 de ani vei fi o epava. Pt ca de la distrugerea sistemului nervos se distruge intreg organismul. Cel mai important este sa nu mai ai nici o legatura cu vreo persoana care consuma sau vinde astfel de cacaturi. Medicul o sa iti dea niste medicamente calmante, dar e importanta si vointa proprie.

| traficanta a răspuns:

Ce raspunsuri de c a c a t rolling on the floor oameni buni? asta ori e o intrebare pusa la panarama ori s-a tampit lumea in ziua de azi

| RS4 a răspuns:

Deci ai slabit mult, esti confuza, nelinistita, ai impresia ca ai inebunit... esti constienta ca toate astea la simti de cand fumezi acea "iarba legala", iar apoi spui ca "nu imi dau seama care e explicatia"!
E ca si cum te-ai taia si ai intreba "oare de ce sangerez"?
Singura ta scapare e sa te purifici, sa renunti la toate drogurile, incluziv alcool, tutun, sa mananci sanatos, si faci sport, sa revi la parametrii normali! Trebui doar sa ai muuulltaaa vointa, nu ai nevoie de nimic altceva!
Daca reusesti, poate te iau de nevasta!
Bafta!

| tarziu a răspuns:

Ce v'a apucat pe toti? nu vedeti ca e din septembrie intrebarea?

| SayCheesexD a răspuns:

Aruncale pe toate calmeaza'te, uitate la un film care iti place, asculta muzica vesela, iesi afara la plimbari, iesi cu prietenii [cei adevarati nu cei care te'au indemnat sa fumez ierburi], distreazate si o sa uiti de ele :]
Si cere ajutorul psihologului :]
El te'ar putea ajuta

Nu astept funda ca nu e un raspuns din ala pompos`
Am incercat sa te ajutt :]

| Sophie90 a răspuns:

Du-te la biserica si roaga-te poate te ajuta cu ceva adica, na te veiu simti mai bine.

| kr.mdy a răspuns:

Va mananca undeva...suportati consecintele.

| hominid dreak a răspuns:

Asa zisa iarba legala- legale sunt in capul lor de draci cu cine le-a legalizat. Urmeaza sfatul Brigaelei.

| deejayra a răspuns:

Totul e in mintea ta, acum depinde ce vrei tu sa crezi. O sa ti se para ciudat dar daca, de exemplu, sa zicem ca toata lumea zicea ca drogurile te fac sa zbori, dupa ce te drogai iti simteai picioarele cum se dezlipesc de pamant. E mai greu de inteles, nu am chef sa scriu romane pe net.Si sa fim seriosi in legatura cu postul tau, nu e cazul sa exagerezi

| Dymytros a răspuns:

Cumpara niste catuse leagate de calorifer doar cu apa si mancare si roaga un prieten sa ascunda cheia stai asa 2-3 saptamana si gt... sau incerca sa te ajute mama ta sau tatal tau ( daca ai ) nu stiu sper sa te lasi si sa-ti revi Doamne Ajuta!

| Sconcsiş a răspuns:

Asta isi bate joc de noi! laughing)))

| DevilLife a răspuns:

Bah *** fratilor...toti o faceti retardata. Da de ce? Jurati ca pe voi nu va manca palma sa trageti un joint, sa vezi si tu senzatia si sa simti mirosu' ala tare si intepator.Si lasati-o mai moale cu biserica si toate cacaturile de genu' pentru ca nu te ajuta nimic si nimeni in afara de tine. TU te distrugi si tot TU esti ala care te aduci pe drumu cel bun daca te tine vena... Un sfat pentru toti ce ard jointuri prin cluburi, renuntati la legale ca sunt mult mai daunatoare ca mary sau hash! Si pentru tine Cristina multa bafta si rabdare pentru ca doar tu te poti ajuta, tu trebuie sa fii tare si sa faci fata dorintei de a trage chiar daca simti ca numai poti

| Dreamin a răspuns:

Si eu am fumat da nu m-am simntit niciodaata asa...chiar nu stiu c ti se intapla...kma zis asta d sus.mai du-te la biserik.iesi cu prietenii nu sta inchisa. poat e doar o faza trecatoare happy:*

| Mihαelα a răspuns:

Desigur ca ai scapare, este o vorba : cica cel mai bun psiholog al tau esti tu insati, oricum nu vreau sa zic sa nu mergi la doctor : dar pina mergi bea ceai de musetel sa te linistesti un pic, vorbeste tu singura cu tine si spune-ti : eu sunt mai puternica decat orice in lumea asta, nu ma conduc pe mine niste porcarii care la moment iti dau o stare de bine, apoi te traumeaza si iti distrug viata, gindeste-te ca sunt mult mai multe metode de a te distra si de a-ti ridica buna dispozitie, mergi la club cu prietenii poti servi un cocktail, o bere, un energizant si te vei simti mult mai bine crede-ma, pur si simplu incearca sa iti aduci aminte ce viata duceai inainte sa cazi prada acestei ierbi.Mergi oricum la doctor, dar sa stii orice nu ti-ar zice doctorul si indiferent de ce tratament o sa-ti dea, fara mult curaj din partea ta si autosustinere morala nu vei reusi, asa ca lasa la o parte toate gindurile, si gandeste-te cat de frumoasa este viata, fii tare si ai grija de sanatatea ta caci cu sanatate poti sa ai parte de orice realizare in viata dar fara sanatate nu poti avea nimic straight face Insanatosire grabnica! happy

| Shane_1763 a răspuns:

Mai sa fie, cate sfaturi pe aici. Nicio solutie practica. Voi care mai fumati si o mai incurajati sa fumeze in continuare, vai... de voi! Daca tu, Cristina, ai incercat si ai observat pe propria ta piele cat de rau ti-a facut, sper sa nu te iei dupa incurajari din astea. Este foarte cunoscut faptul ca in timp ce fumezi, acele substante 'excita' productia de serotonina (care este cunoscut si sub forma de 'hormonul fericirii') si se secreta in exces atunci cand 'tragi o bata' big grin. Din cauza faptului ca s-a produs in exces, a doua zi cand a disparut efectul, creierul nu mai poate produce acest hormon, prin urmare scade pofta de viata. Trebuie sa astepti pana cand organismul revine la echilibrul sau normal. Acelasi lucru se intampla si cu cei care folosesc testosteron injectabil pentru cresterea masei musculare, dar nu intru aici in detalii.

Multi sunt care dupa 'fumat' decad in depresie, ca si cea descrisa de tine, de multe ori atat de adanci incat ajung la sinucidere. Trebuie sa ii dai timp organismului tau (asta inseamna o perioada fara iarba, timp in care iesi in aer liber, alergi, discuti cu prieteni care nu fumeaza, dar foarte importanta miscarea si consumul de lichide). A mai mentionat cineva consultul la psiholog, (si cred ca ar fi foarte bine sa faci si asta in combinatie cu ceea ce am spus mai sus), dar tu spui ca nu vrei sa afle nimeni despre asta. Medicii nu divulga aceste lucruri despre tine deoarece trebuie sa tina secret, deci va ramane intre medic si pacient orice schimb de informatie.
Deasemenea este un pas important faptul ca ai pus intrebarea si cauti solutii, ca tu singura constientizezi ca este in neregula. Deci, cred ca ai toate sansele ca sa iti revii. Esti curajoasa si desteapta, sa nu dai voie nimanui sa spuna altfel. Crede in tine!
kiss happy

| Shane_1763 a răspuns:

Vai oameni buni, in special membrii TPU, nu mai cereti fundita ca cea care a pus intrebarea nici macar nu e membru aici daca nu ati observat! big grin
Este cineva anonim cu o problema si nu mai aruncati cu pietre!
Macar atat, sa nu ramana cu dezgust oricine viziteaza acest site.

| CDelia a răspuns:

Cristina daca nu sunt alte substante este o problema autoindusa. Sper ca nu asculti mereu Smoke on the water.

| RainDrop a răspuns:

Doamne fereste! Si cand credeam ca copii de 12 ani fac asta! Trebuie sa mergi URGENT intr-un loc de dezintoxicare, tu alegi, viata ta sau sa afle lumea ceva?

| muzicalBoX a răspuns:

Mai ai scapare daca te duci la un centru de dezintoxicare.Si lau psihiatru si chiar si psihiholog.

| ioana_4251 a răspuns:

Salut, poate ai auzit de emisiunea Comanda la mine! ce parere ai de o participare? Poti sa cunosti mai multe despre tine si despre cei din jurul tau si sa ai o experienta de neuitat si sa castigi niste bani...suna-ma sau scrie-mi 0729 209 690

| PetroBlack a răspuns:

Cristina eu am prieteni de 15-18 ani care fumeaza prosti d-astea de mult timp si nu au nici pe dracu, i-am intrebat ce simt cand fumeazadrogurile astea usoare si au zis ca se simt mult mai bine si sunt foarte comicilaughing asta nu inseamna ca atunci cand nu fumeaza sunt EMOrolling on the floor) intr-un fel m-am amuzat de problema ta poate faci exces cine stie cate droguri fumezi pe seara si de ce nu te-ai abtinut dupa primele simptome d-astea de care zici. De drogurile astea te poti lasa si singura doar nu iei heroina, in cel mai rau caz te-ai intoxicat cu Marijuana (iarba, verde, ganja) În cazul intoxicaţiei cu cannabis, utilizatorii pot suferi de: mania persecuţiei şi paranoia; incoerenţă în vorbire; confuzie; anxietate; depresie; reacţii de panică; halucinaţii vizuale; delir; afecţiuni ale aparatului reproducător. Sper ca ti-am fost de ajutorkiss nu mai lua marijuana daca te ajuta, incerca si usor usor le lasi pe toatehappy

| Mihai7best a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta si du-te la spital cat de repede

| SERIOUX a răspuns:

Nu zic sa nu fumezi si sa te droghezi dar la partea cu drogatu las-o putin mai moale. uite eu am 13 ani si fumez, sincer imi face placere.Sa ma droghez inca n-am incercat desi am avut cateva oferte

| jocuri888 a răspuns:

Heilaughing doamne "dar imi doresc sa aflu si sa imi revin! ce pot sa fac in privinta asta oare mai am scapare?" vai nu te speria ca nu esti pe heroinalaughing probabil halucinezi acum stai calma parerea mea nu renunta la ele nu te panica doar rarestele putinbig grin si incearca sa nu incerci prafurilaughing ma intelegi sper sa iti revii si ca te am ajutat cu parerea mea:*

Răspuns utilizator avertizat
| denismihaita a răspuns:

Raspunsul lui Shane e cel mai folositor... Dai funda ca o merita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satana il stapaneste pe om prin viciile lui.sil face rob.curvarii, betivii, drogatii, mancaii pe fiecare cu obiectul viciului lor.si locuind acolo el cere mereu ceia cei place.asa ca ori ii dai in continuare si mergi catre moarte, ori te opresti si o dai pe ceaiuri de dezintoxicare, fara tigari cafea si alcool. sper sati revii repede.si ca sa fii fericit nu ai nevoie de toate astea. poti fi pur si simplu.