| robb5 a întrebat:

Buna ma numesc Robert, am 13 ani si am o problema:Acum un an am facut un chist la pleoapa superioara, doctorul mi-a spus ca trebuie sa fac un tratament. L-am facut dar nici o schimbare, asa ca m-am operat.Totul a mers bine dar acum dupa un an am facut un chist din nou tot la pleoapa superioara doar ca la ochiul drept.Nu stiu cum sa fac sa scap de el.Nu prea as mai vrea sa fac din nou operatie. Voi ce credeti? Daca gasiti greseli gramaticale va rog sa ma scuzati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 6AniFaraTine a răspuns:

Nu stiu daca vorbesti de aceleasi chisturi, dar am patit la fel ca tine si pe mine au vrut sa ma opereze cu laser dar nu am acceptat si am intalnit un doctor care mi-a dat niste picaturi care mi-au inmuiat chisturile si au curs afara sub forma de puroi sau ceva galben. Tot asa se transmisese de la un ochi la altul iar apoi a inceput sa imi faca bube si pe fata cu puroi in ele si le storceam si degeaba ca ramaneau acolo in carne si incepusem sa raman cu urme si la un moment dat orice faceam era in zadar. Picaturile se lunesc Alcon Ciloxan sau mai bine zis Ciloxan de la firma Alcon.sau invers.Alcon de la firma Ciloxan. Sut f puternice si nu ai voie sa iti pui decat cate o picatura la fiecare ochi si in functie de gravitate iti pui la inceput din 5 in 5 ore vreo 2, 3 zile iar apoi din 8 in 8 ore sau cam asa timp de maxim doua saptamani parca, nu mai stiu dar scrie pe prospect. Am ramas insa cu o sensibilitate la ochi pentru o perioada, adica cam un an cred, si orice imi intra in ochi (praf de pe strada in special) incepeam sa fac iar bobite, iar eu luam iar picaturi si nu mai apucau sa se faca si se topeau. Ideea e ca picaturile astea au fost singurele care au functionat din cate am incercat si m-au ajutat f. mult. La ora actuala sunt sensibila la praf, dar il evit, de exemplu daca bate vantul eu imi pun ochelari de soare sau ma feresc de rafale sa nu imi bage praf in ochi. Si daca imi apare ceva la ochi imediat pun picaturi din astea o zi doua si imi trece. Dar se intampla foarte rar sa ma mai afecteze praful ca inainte...adica o data de doua ori pe an... pe cand la inceput cand am scapat de chisturi, ma afecta oricand praful timp de 6 luni, dar daca eviti e totul ok.
Nu stiu daca e bine sa faci ce am facut eu, dar tin sa precizez ca am fost la 5 doctori si toti au vrut sa ma opereze cu laser dar mi-au dat alt diagnostic fiecare.
Du-te la un doctor de la policlinica de care apartii, ca ei sunt cei mai buni, au vazut multe cazuri. Eu am fost la doctori renumiti si toti niste idioti. Si spune-i doctorului despre picaturile astea si sa iti spuna el cum sa le iei in functie de gravitate, dar orice ar zice sa nu cumva sa iti pui mai mult de o picatura ca sunt prea puternice! Si daca dupa doua saptamani nu ti-a trecut iei pauza o saptaman doua, si apoi iti pui iar. La mine a functionat treaba asta cu picaturi, pauza, picaturi, ochelari desi cei 5 specialisti au bagat mana in foc ca nu merge cu picaturi si vroiau sa ma opereze.
Doctorul care mi-a dat picaturile era pediatru la policlinica. Foarte bun doctorul. A fost singurul care nu a pomenit cuvantul operatie.
Dar dupa doi ani cand mi-a intrat praf in ochi si incepuse sa apara ceva la ochi si nu mai stiam ce picaturi mi-a dat, m-am dus la el dar era foarte ciudat...nu stiu.parca era bolnav, aiurit, ma intreba pe mine ce sa imi dea, nu mai stia sa ma consulte.cred ca patise ceva ca de atunci nu a mai fost el si nici nu mai stiu cum il cheama dar oricum nu mai era in toate mintile...Pacat.
Succes.

1 răspuns:
| hackey a răspuns:

In opinia mea conteaza ca TU sa te simti bine in pielea ta. Daca nu iti afecteaza sanatatea sau nu este usor vizibil ce rost are sa il operezi?