Întrebare recomandată | ubox7007 a întrebat:

ma panichez foarte usor cand sunt langa persoana care, sa zicem ca, conteaza mai mult ca celelalte pentru mine. Astfel incat ma gadesc foarte mult, sa nu gresesc sau sa zic ceva rapid sa nu se plictiseasca incat atunci cand ar trebui sa fac ceva (sa o ajut la ceva) pur si simplu ma panichez si am un trac sau zic ceva nepotrivit, dar mai ales ma simt singur si ciudat fata de restul, ca si cand as fi izolat langa cea care conteaza si restul. Cum sa scap de aceasta stare? Si + ma mai simt complet nesigur pe mine din pct de vedere al aparari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai determinare în ceea ce faci și de aici și teama care te controlează după bunul său plac.
Crede în tine că poți!
Fruntea sus și mergi numai pe drumul drept și luminos.
Pa, pa.

| carlyhalatz a răspuns:

Stiu ca e greu sa fii tu insuti la persoana aceea. dar incearca sa nu te mai gandesti prea mult si doar spune crezi ca e cel mai potrivit la momentul de fata. problema ta este una pe care o au mii si mii de adolescenti. iti place de cineva big grin cere ajutor de la prietenii tai. asa poate capeti incredere in ei si nu te mai simti izolat daca le dai o sansa sa te ajute. bafta :*

| Ionuttzzuu a răspuns:

Salut!
Ma bucur sa 'te cunosc'! happy
Hmm problema ta, panica nu este nimic decat grija aia de care ai spus si tu: grija perfectiunii. Stii tu? Nimic in lumea asta nu este perfect, de ce ai vrea tu sa faci ceva imposibil?
Tot ceea ce tu trebuie sa faci este sa te comporti cat mai normal posibil. Nu ai sa gresesti daca nu iti 'instalezi' acest gand rau in mintea ta. Trebuie sa gandesti pozitiv caci astfel vei atrage spre tine lucruri pozitive happy
Daca te panichezi, fata o sa te suspecteze. posibil sa te considere un ciudat iar eu sunt sigur ca tu nu vrei sa te considere asa. Deci: cand este langa tine, cand vorbiti, oricand simti ca vei avea un moment de panica inspira adanc de tot si cat de lent posibil, apoi expira la fel de lent (fa asta de cateva ori daca e nevoie) apoi spune-ti in gand asa: este doar o conversatie intre mine si ea. Ce se poate intampla rau? Nimic! Vorbesc pur si simplu, comunic cu ea. Este o simpla fiinta umana happy
Ca sa fii sigur pe tine, gandeste-te ca si tu esti om. Si tu ai defecte si tu gresesti. Accepta ideea asta ca si tu poti gresi si infrunta orice situatie cu capul sus!
Nimeni in lumea asta nu este cu mai mult ''fiinta umana'' decat tine happy

| GindestePozitiv a răspuns:

Ro asculta la mine fii tu insuti, nu-i arata fetei ca esti un ciudat, fii calm incearcati propiile calitati ca fetelor nu le plac baietii prefecatori, te va place asa cum esti ai incredere in tine, gindeste si concentreazate putin pe ce vrei sa faci, ce sa-i zici ca asta te duce in eroare nu pregati cuvintele de pe loc si te duci linga ea poarca ai invatat un descurs, totul va veni de la sine vezi cum o incepe ea asa termino si tu, am vrut sa spun fii pe pace si actioneaza nu gindi mult si vei vedea ca merge. Sper ca am ajutat happy

| serendipitate a răspuns:

Asta e perfectionism si intelectualizarea actiunilor. poti chiar sa recunosti asta prezentand aceasta trasatura glumet. si nu te mai concentra pe tine ci pe ea. intreab-o lucruri si asteapta-i raspunsul. mai bine stabileste-ti de ce o placi? ceea ce iti place la ea se poate transforma in complimente naturale, firesti.