| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vi se va parea putin ciudat, dar...Stiti cum scap de fobia de insecte? De cate ori vad una ma panichez, iar daca e la mai putin de 1 metru de mine abia daca mai pot respira, simt ca voi lesina uneori.Nu vreau sa merg la pshiholog, aveti alte variante?

Răspuns Câştigător
| VladPetcu a răspuns:

Incearca sa te apropi incet incet de cate o insecta un pic cate un pic.
O sa iti treaca asa cunosc persoane care au avut aceeasi problema si la fel au scapat de aceasta fobie.
Funda?

8 răspunsuri:
| AmandytaErhan a răspuns:

LOL, intrebarea ta mi-a adus aminte de cum eram eu pana la 12 (lesinam cand vedeam o insecta) dar apoi tabara ma schimbat, acolo o fata m-a invatat sa fiu fara mila acum imi pare rau de insectele caremi apar in cale...stiu ca suna oribil, de unele mie jale si le iau cu mana goala si le arunc afara sa nu le omor dar tie tias sfatui sati infrunti fobia si macar o data sa plesnesti un gandacel cu mana goala (unul care nu zboara de dorit) dupa aia toate insectele iti vor parea niste nimicuri.HAI, TIN PUMNII PENTRU TINE! (LOL eu odata am avut ca jertve 12 muste mari pe care le-am facut cu mana goala, apoi toate au inceput din nou sa se miste au iesit din ameteala si aiar au inceput sa zboaere iar eu iar le-am omorat deci in total ies 24...)

| Elvina a răspuns:

De ce sa nu mergi la psiholog, nu e nicio rusin, doar vorbiti, atat. Daca nu trebuie sa ai tu curaj sa-ti infrunti frica. Bafta!

| DarkBlood32 a răspuns:

Inearca sa-ti stapanesti frica. Pur si simplu nu-ti va face nimic, nu te musca, nu te violeaza laughing Daca ai sub 15 ani e clar. Nu ai nevoie de psiholog.

| Quanah a răspuns:

Calmeaza-te in prezenta lor, si intreaba-te cand vezi o insecta in fata ta : "Ce poate sa-mi faca ea?! Nimic. Nu am de ce sa-mi fie frica.". Totul sta in gandirea ta! Tu trebuie sa iti pui in cap ca nu reprezinta un pericol foarte mare. Succes!

| RamonaRay a răspuns:

Buna! Incearca sa-ti infrunti teama asta de insecte.Nici mie nu imi plac insectele dar nu trebuie sa iti fie frica de ele cand tu esti oricum superioara lorwinking

| SteffEhoSteff a răspuns:

Sincer incearca sa te apropii de ele si ai sa vezi ca se sperie ele de tine. Ce crezi ca te mananca? Într-un timp oameni le mancau pe ele(in preistorie). Dar nu e o rusine sa iti fie frica. De exemplu mie imi este frica de sobolani si arahnide(paianjeni).

| 26cristi26 a răspuns:

E ceva normal. 65% din oamenii de pe planeta au fobii de insecte sau sobolani. Iti dau niste sfaturi: Incearca sa nu te mai sperii pentru ca o insecta nu mananca oameni(oamenii au trait mii de ani in insecte), sunt foarte sperioase si in Romania nu avem foarte multe specii de insecte otravitoare, doar 30% din specii sunt. Iar jumate din cele veninoase traiesc in delta. Daca mai intalnesti vreuna, respira adanc, inchide ochii, gandeste-te la un loc frumos.o pasune o cascada, si apoi dupa ce te-ai relaxat deschide ochii sa vezi ca nu mai e acolo.

| Mollort a răspuns:

Nu le baga in seama si eu am avut fobia asta nu mi-a fost simplu!