| alina1207 a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu aceste analize, ce inseamna,
Splina: 10 cm ax lung,ecostructura omogena,contur regulat, ecogenitate medie.Vs:6 mm
Vb:hipotona, dimensiuni normale(5.7/1.8 cm ). pereti 2 mm,continut transsonic omogen, nelitiazic.
Rinichi: dr: 10.7/ 4.2 cm, ip 1.8cm contur regulat, pozitie normala.
st: 10.5/4.6cm,ip1.8cm aspect similar rd.
fara dilatatii pielocaliceale RD.RS.

Vezica urinara : repletie,pereti normali, continut omogen transsonic nelitiazic.
Uter, anexe: Uter RVF dimensiuni normale (L=9cm, AP=5.2cm, T=5.6)
miometru neomogen,cu cateva leiomioame (cel mai mare situat fundic, posterior de 17/15mm); contur regulat, endometru 7 mm, cavitate endometriala virtuala. ovar drept 2.7/2cm,ecostructura tisulara cu mic chist diametru 15 mm. ovar stang 2.5/14cm, aspect similar RD(chist 10mm).FSD liber.
meteorism abdominal difuz. fara lichid liber in cavitatea peritoneala.

va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Vezica biliara hipotona inseamna ca ai bila lenesa, posibil dischinezie. Nu e grav, multi oameni au, daca te feresti de mancaruri grase totul o sa fie ok.
Leiomioanele si chistele ovariene sunt structuri benigne, posibil cauzata de factori hormonali (in special daca esti tanara, daca nu, trebuie sa consulti un ginecolog).
Meteorism abdominal difuz=> gaze intestinale.
In rest totul e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cea mai buna sursa de a-ti fi explicate aceste analeze sunt ale unui specialist.
O zi buna.