| magdalena12 a întrebat:

Buna,ma pregatesc sa incep tratamentul cu interferon,si as dori sa stiu si eu care sunt reactiile adverse, pentru ca am auzit destule si imi este frica.Mentionez ca interferonul nu este asociat cu ribavirina. Poate reusiti sa imi dati un raspuns pentru ca eu cred ca in cateva zile trebuie sa iau tratamentul.Va multumesc frumos, astept un raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Interferonul are foarte multe reactii adverse si foarte serioase. Inainte de a incepe tratamentul trebuie sa te documentezi bine (nu de pe internet, ci din carti reale) si sa discuti in detaliu cu medicul tau. Nu trebuie sa te astepti ca le vei avea pe toate, sunt persoane care il tolereaza excelent. Interferonul este adesae singura sansa a unor pacienti, de aceea se adminsitreaza in ciuda multiplelor sale efecte adverse.
Uite, poti citi aici un prospect foarte foarte sumar: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3424

| magdalena12 explică (pentru Brigaela):

Multumesc foarte mult.Din pacate eu m-am informat doar de pe internet, iar despre medici ce sa spun, nimeni nu isi mai da interesul sa te asculte in totalitate,"sunt prea ocupati".

| Brigaela a răspuns (pentru magdalena12):

Asta este absolut normal, atata timp cat fiecare medic face treaba a 3-4. Dupa cum sunt sigura ca stii, guvernul a hotarat in urma cu peste 2 ani ca in sistemul sanitar nu se mai angajeaza nimeni, desi in momentul respectiv erau medicii cam pe jumatatea necesarului. Din cate imi amintesc eu, nu au existat proteste de strada, nu au existat revolte populare, deci populatia a fost de acord cu aceasta masura, constientizand ca asistenta medicala se va degrada masiv. In plus, salariile medicilor au fost reduse cu 4--45%, asa ca cei mai buni au plecat spre alte tari. Nici la micsorarea salariilor n-a protestat nimeni, asa ca mi se pare ciudat sa te superi acum ca asistenta medicala este proasta. este asa cum si-a dorit-o populatia Romaniei si va fi si mai proasta, deoarece 90% din absolventii buni pleaca din sistem (de fapt nu intar niciodata in sistem).

| magdalena12 explică (pentru Brigaela):

Posibil sa ai dreptate, nu contest, numai ca nu tine doar de "cativa" romani.Suntem o gramada cu probleme de sanatate si totusi se complac in situatia in care ne aflam astazi.Nu sunt de acord cu politica lor dar atata timp cat noi suntem prea ocupati cu probleme si cu saracia noastra, ca sa vedem cat isi mai pot bate joc de noi, ei vor face in continuare ce au invatat pana nu o sa mai avem dreptul la nimic.Se pare ca ni se ia dreptul si la viata.Cat despre asistenta medicala eu nu am zis ca este proasta numai ca un medic nu vb foarte deschis cu un pacient cel putin la mine in oras nu se intampla asta, poate gresesc.Nu toti sunt la fel, cum nici nevoile noastre nu sunt aceleasi.Te pup si multumesc mult inca o data pentru sfaturi.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pentru mai multe informatii, te invit sa citesti aici,
http://www.sfatulmedicului.ro/......nsuri_680.
Pa,pa!

| marko666 a răspuns:

Salut magdalena. Si eu fac Interferon de cateva saptamani. Tu cati ani ai? Daca vrei sa vorbim despre reactii si cum te simti in timpul tratamentului imi poti lasa un mesaj in privat cu id-ul tau.