| Alinne97 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o denumire de pastile pentru intarzierea ciclului menstrual? Trebuie sa merg intr-o delegatie si nu pot sta asa deoarece imi va fi foarte rau si nu ma voi putea concentra pe ceea ce am de facut. Dau funda si va rog sa imi spune-ti doar denumirea nu doresc sfaturi de genul ca nu e ok si nu e bine, etc. Multumesc!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar medicul tau ginecolog, dupa o consultatie, iti poate prescrie o cura persoanlizata de anticonceptionale care sa intarzie menstruatia. Nu vei putea sa iti intarzii prima mesntrruatie, ci cam a treia din momentul inceperii tratamentului. Si va trebui sa faci multe consultatii ginecologice, adica aproximativ 3 in luna in care iti intarzii menstruatia. Este o procedura complexa, care implica riscuri foarte mari, care poate lasa sechele definitive si care trebuie folosita maxim o data in viata si atunci cu mare grija si supraveghere medicala foarte atenta.

| Lola05 a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela poti te rog sa imi spui ce crezi despre vitamina k + clorocalcin pentru intarzierea menstruatiei sau reducerea sangerarii? Nu ma bate vreun gand sa fac asta, insa am auzit fetele cum ca ar lua asa ceva ca sa le intarzie menstruatia (mai ales cand aveau de plecat la mare). Functioneaza?
Intreb pentru ca o prietena a folosit metoda asta, i-a intarziat 2-3 zile si apoi i-a venit cu niste dureri si cheaguri de nu mai stia ce e cu ea. E posibil sa fi fost de la asta?
Merci anticipat! happy

| Brigaela a răspuns (pentru Lola05):

Vitamina K este un procoagulant. Asta inseamna ca nu intarzie menstruatia, dar face sangele mai gros, si determina cheaguri de sange. Nu se administreaza niciodata dupa ureche, fiindca un astfel de cheag poate da, de exemplu, un accident vascular cerebral (mai ales la mare). E normal sa aiba o menstra plina de cheaguri ulterior si este norocoasa ca le-a putut elimina, uneori pot fi atat de mari incat sa se blocheze in uter si sa necesite chiuretaj de eliminare. Clorocalcinul este o sare de calciu, nu e periculoasa, poate diminua sangerarea, dar se recomanda sa se ia numai cand sangeraerea este excesiv de mare, in nici un caz in timpul unei menstruatii normale. Prietena ta putea sa moara din experimentul facut, sa se simta foarte norocoasa.

| Lola05 a răspuns (pentru Brigaela):

Aoleu! straight face Nu suna bine deloc... Oricum dupa momentele traite atunci, nici ei nu ii mai arde sa puna gura pe asa ceva.
Multumesc mult pentru raspuns, de acum cand mai aud alte fete ca ar vrea sa incerce asemenea "solutii de criza" am sa le spun cu siguranta ce mi-ai scris mai sus.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea ai ce face ca să-ţi amâni venirea menstrei.
Cel puţin, NU acum deoarece este cam târziu...

Vitamina K ( indicată de unii "neştiutori" ) NU întârzie/amână menstruaţia, ci doar REDUCE fluxul sângerării menstruale - vezi detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/cu-menstruatia-in-concediu-2743424/

http://www.medipedia.ro/......mg-ml.aspx
Şi, oricum, ai NEVOIE de Reţetă/Prescripţie medicală pentru aceasta.

Iar anticoncepţionale trebuiau administrate cel puţin 3 luni ÎNAINTE şi abia în a 4-a lună puteai să faci acel "artificiu" de suprimare/amânare a menstrei.

Toate cele bune!