| AnonimMan a întrebat:

mai intai de toate vreau sa precizez ca an 17 ani, merg spre 18 si ca traiesc in Anglia in momentul de fata si am avut o experienta tare neplacuta cu sistemul lor medical. Acum 1 saptamana a inceput sa ma doara maseaua foarte tare, mai exact maseaua de langa cea de minte (nu mi-au iesit inca maselele de minte) si am zis ca imi trece, m-am spalat pe dinti mai des, dar degeaba durerea tot persista pe zi ce trece, la un moment dat am crezut ca am facut infectie si am fugit repede la urgente. Cand am ajuns le-am spus ca ma doare rau maseaua si ca e posibil sa am si infectie, ce a urmat m-a socat, mi-au spus ca mai sunt 15 persoane pe lista de asteptare si ca ma suna peste vreo 3-4 zile, cum e posibil asa ceva, mai era si la urgente, pai in Romania daca te duceai la cabinet imediat te lua si te rezolva, am plecat nervos de acolo si m-am dus sa caut alte clinici. Toate clinicile mi-au spus ca nu ma primesc acum, ci dupa 3-4 saptamani, adica o luna ba frate si eu mor de durere, pana la urma am gasit una care m-a luat pe loc si mi-a facut radiografie si restul de investigati si la radiografie a iesit ca n-am nicio infectie si si ca carie se poate rezolva cu curatare si pus pivot cu coronita, dar doctorul s-a gandit la altceva si a zis ca mai bine o extragem si ca maseaua de minte cand o sa iasa, o sa ocupe spatiul lipsa, nu stiam ce sa mai zic si pana la urma am acceptat sa mi-o extraga si dupa ce mi-a extraso maseaua era destul de cariata dar radacinile erau perfect sanatoase.Am plecat si cand am ajuns acasa mi-a parut rau ca am scos o masea perfect sanatoasa, se putea lucra la ia putin si era ca noua, in momentul acela am realizat ca durerea mi-a luat mintile si ca sistemul medical englez este extrem de prost si nu se merita sa iti pierzi timp, bani si bucati din tine pt nimic. Acum as vrea sa stiu si eu daca a mai avut cineva experiente similar sau de genu asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Fratele meu este stomatolog si lucreaza aici in tara, toata lumea blameaza Romania dar se pare ca se poate si mai rau decat aici, mare tampenie ti-a facut doctorul ala, maseaua de minte chiar daca intr-adevar poate ocupa locul celei care ti-a extras-o nu va tine mult pentru ca ele sunt primele care se cariaza si sunt situatii cand ies direct cariate, ideal era sa curete si sa puna pivot si coronita dar cred ca i-a fost prea lene si ce si-o fi zis„jos cu ea ca nu e gura mea"chiar a fost nesimtit doctorul ala

2 răspunsuri:
| AnonimMan explică:

Stiu, nu? dar am mai auzit si ca se poate ca dintii sa se realinieze si sa incerce sa ocupe
acel spatiu gol si chiar si dointii din partea superioara a maxilarului sa iasa un pic din gingie pentru a diminua spatiul gol ramas si daca e posibil asa ceva, c-am cat timp dureaza pana sa se intample si cum pot evita acest lucru? (Vreau sa prezicez ca am o cunostinta care la fel I-a fost extrasa o masea si ca restul dintiilor au ramas la loc). Daca ai putea sa il intrebi pe fratele tau acest lucru. Ms oricum pentru raspuns, o sa iti dau funda.

| Felys a răspuns (pentru AnonimMan):

Am mai incercat eu sa il intreb diverse chestii pentru colegele mele si niciodata nu a vrut sa imi raspunda,a zis sa le trimit la cabinet,normal,aia e painea lui,am mai auzit si eu cu rearanjarea danturii dar stiu precis ca maselele de minte nu au viata lunga,ele vor fi primele care se cariaza si nu se pot repara, de regula nici un medic nu sta sa chiunie sa repare masea de minte ca stie ca nu rezista, totusi mie a incercat odata sa imi repare o masea de minte si a mai tinut o jumate de an si tot a trebuit intr-un final sa mi-o scoata ca nu s-a putut stopa caria si in cazul tau daca se realiniaza si vei pierde maseaua de minte rapid, tot ramai cu gaura acolo si vei avea nevoie de implant eventual, aici in tara un implant costa 700 euro, la voi nu stiu