| alisiaanna998 a întrebat:

Buna, Mama mea are diabet de 1 an si nu prea a mai tinut regim ca la inceput si fumeaza de multi ani.
Problema este ca de o luna a inceput sa ii creasca glicemia pana la 6g si a incetat sa mai manance. Dar degeaba inainte glicemia ei era 1g-2g era bine, cand am fost la spital a fost suspectata de Covid oare de asta ii creste glicemia, voi ce credeti trebuie sa sesizez ca are 39 de ani?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune la mama-ta sa consume SCORTISOARE. Saptamanal cca. o jumatate de lingurita (in prajitura, cafea, etc.).
Ajuta foarte mult la regularizarea nivelului de glicemie din organism.
Totodata, este indicat sa manance putina paine alba, sa reduca dulciurile etc.
Sa nu consume TOTAL mai mult de o lingurita de zahar /zi.

| aditimus a răspuns:

Daca i-a dat tratament in spital cu vitamine si glucoza mai mult ca sigur de acolo si mama mea e in acelasi caz.

| alina2k18 a răspuns:

Spune-i ca daca nu isi controleaza diabetul o sa fie f rau urmatorii ani.
Diabetul in sine nu e o boala grava dar da complicatii nasoale in tot corpul daca nu se tine regim si stilul de viata e sedentar plus fumat eventual si exces de greutate.
Daca acum e bine pentru ca e tanara la 45ani poate fi cu multe probleme, de la circulatie f proasta pana la probleme renale si cardiace.

| alisiaanna998 explică (pentru alina2k18):

Si daca face operatia acum cand e tanara si nu e foarte grav mai poate scapa?

| mi25 a răspuns:

Nu am inteles de unde ai luat tu volorile glicemiei? Nu exista asa ceva.
Glicemia normala este cuprinsa intre 70-115mg/dl. Se mai masoara si Hemoglobina glicozilata (care arata media glicemiilor din ultimele 3 luni) si care in caz normal se incadreaza intre 5, 6 si 6, 4. La persoanele cu diabet se considera buna cand nu depaseste 7.
Cui si ce sa sesizeze? Daca avea covid i se facea testul si intra in carantina.
Poate face un test la laborator - costa peste 200 de lei, dar este sigur.

| alisiaanna998 explică (pentru mi25):

Da dar la noi in franta ai voi sa stai acasa sa te ingrijesti singur daca ai simptomele mai putin grave

| mi25 a răspuns (pentru alisiaanna998):

Si eu am stat acasa, aici in Romania.