| Ionobservator a întrebat:

Am fost internat în spital 2 zile la sectia diabet pentru că mă simteam rău, vomitam,tuse ușoară pneumonie, durere de cap. În spital au venit cu testul pentru covid-19 pe care nu am vrut să-l fac și m-au externat.Treaba e că am simptome și acum, nas înfundat, mă doare capul, stare de vomă mai rar, oboseală foarte mare. Testul covid-19 l-a recomandat doctorii de la urgență unde m-au internat.Am diabet tip 2 la inimă HTA cu risc f înalt dar la spital la internare glicemia a fost bună deci nu este de la diabet. Voi ce credeți, trebuie făcut testul covid 19 și dacă da, cine îl poate recomanda? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti bune pentru tine!
Diabetul de tip 2 este o boala metabolica, facuta din cauza consumului mare de zaharuri, carbohidrati si mancaruri nesanataose, facandu-si apartitia la oamenii care sunt grasi si foarte grasi (obezi), fiind o boala complet vindecabila.
Diabetul este total reversibil daca elimini: carbohidratii si dulciurile din hrana ta zilnica si pui mana serios pe sport, pierzand din greutate, pana ajungi sa ai o greutate normala (adica 10kg, mai putin decat inaltimea).

Uite un exemplu: daca ai 1.75m in inaltime, greutatea ta trebuie sa fie de maxim 65Kg.

Odata cu reversarea diabetului, starea ta de sanatate se va imbunatatii considerabil, elimiand si problema cu tensiunea, inima si alte afectiuni ale organelor, care acum sunt afectate de diabet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca trebuia sa fie facut. Oare de ce in plina pandemie, cu atatia factori de risc si atatea simptome ai refuzat? Eu nu stiu cum spanac te au lasat sa pleci din spital.

| Ionobservator explică (pentru suntserios):

Mi-au făcut externarea obligatoru ..cică îi pun în pericol pe ei și pe pacienți nu l-ea păsat că mă simt rău Ce trebuie să fac?

| Ionobservator explică (pentru suntserios):

Au zis că îi pun în pericol și m-au externat obligatoriu după 2 zile cu toate că am asigurare

| aXy99 a răspuns:

De ce naiba nu l-ai facut?

| JicaContra a răspuns:

ESTI DUS CU SPUME, si tu SI AUTORITATIILE DIN TARA ASTA

esti suspect de covid si te externeaza... WTF?!?

iar tu nu vrei sa faci testul... DE CE?!? crezi ca daca te ascunzi dupa deget ca nu ai facut testul atunci nu ai virusul?!?

EVIDENT CA AR TREBUI SA IL FACI, daca de ceilalti evident ca ti se rupe, tot ar trebui sa iti pese de NR 1 - TU INSUTI, daca ai simptome evident ca fara tratament o sa se agraveze SI O SA MORI, si e o moarte ORIBILA sa mori de plamani, CREDE-MA, e ca si cum te-ai inceca cu incetinitorul

deci, pune mana pe telefon, da telefon la 112 si spune-le ca ai simptome si vrei sa faci testul

| Ionobservator explică (pentru JicaContra):

Nu cred că îmi mai fac ei testul degeaba sun testul l-au recomandat cînd m-am internat la urgență după ce am fost consultat de 2 doctori am dureri de cap, pneumonie acută, stări de vomă, oboseală foarte mare, am diabet tip 2, HTA cu risc f înalt, diaree mai rar.Din spital mi-a făcut externarea obligatoriu după 2 zile chiar bolnav fiind au zis că îi pun în pericol, păi nu trebuia să mă transfere la infecțioase dacă erau așa speriați? Treaba e că ma simt rău dacă am virusul (doamne ferește ) și îmbolnăvesc pe altcineva eu nu am nici o vină.Am stat internat 2 zile la secția diabet Tg-jiu 10-06-2020 12-06-2020 unde doamnele doctor au zis că sînt în pericol fătă să aibă rezultatul testului, și m-au dat afară obligatoriu ( externarea ) bolnav fiind au procedat legal?

| suntserios a răspuns (pentru Ionobservator):

Suni la telverde de acolo http://www.ms.ro/
si vei fi indrumat mult mai bine decat pe TPU.