| KingJulien a întrebat:

mama mea are varice de cand a nascut-o pe sora mea de 4 ani si in timpul sarcinii avea mancarimi, iar acum de o saptamana iar au inceput sa aiba mancarimi.DE ce >?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Varicele sunt semnul unei circulatii venoase deficitare. Din cauza ca sangele nu inainteaza prin vene asa cum ar trebui, el stagneaza in vas/vena un timp prelungit si o parte din componenta sa are tendinta sa traverseze peretele vasului, astfel incat apar niste depuneri in tesuturile inconjuratoare. Aceste depuneri pot crea senzatia de mancarime, iar in timp apare o coloratie specifica numita dermatita ocre. Ar fi bine ca mama ta sa mearga la medic pentru evaluare si tratament. Gasesti aici cateva sfaturi pentru persoanele care sufera de varice: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

1 răspuns:
| On3St4r a răspuns:

Din ce ai spus tu logic este ca e din nou insarcinata.Dar nu este de glumit cu lucrurile astea.Sa se duca la doctor.