| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Mama mea de 86 ani diagnosticata cu dementa, dar lucida, a fost operata în urma cu 3 saptamani de fractura de sold și i sa agravat dementa. Oare își va m-ai reveni la starea ei de dinainte de operație, adică atunci te puteai înțelege normal cu ea, dar de la operatie i sa înrăutățit dementa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Pai, da, totusi, exista sanse sa isi revina dar nu fizic. Ceea ce vreau sa spun este ca, daca este o persoana puternica din punct de vedere mental, cu sustinere si ajutor isi poate reveni. Pana la urma, speranta moare ultima, multa sanatate!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate nu i si va mai revenii, are 86 de ani nu 26

| CodrutElian1990 a răspuns:

Din pacate, OlgaPlesecu are dreptate. Are dreptate si floresdemayo, dar numai partial. Se poate ca sa revina putin, dar nu la nivelul avut inainte de operatie. Pentru evolutia dementei orice soc psihic este defavorabil. Am avut grija de 2 cumnati care nu aveau copii si in acest mod am stat de vorba cu cativa medici de specialitate. Orice soc determina o o inrautatire rapida a dementei.
Referitor la agresivitate, da uneori se manifesta si sub aceasta forma.
Da, medicamentele sunt mai mult pentru a o linisti si intrucatva incetinirea deteriorarii situatiei. Mai pe inteles, incetineste distrugerea circumvolutiunilor si sinapselor dintr-o anumita zona a creierului. Cand acestea "se usuca" devine decesul.
Asa cum spunea cineva aici, procesul este degenarativ si ireversibil, chiar la o varsta mai mica.

| DaniTDCI a răspuns:

Din pacate la varsta ei nu cred ca ar mai fii posibil asa ceva, eventual cu tratament se poate tine sub control aceasta dementa, dar nu se poate vindeca

| Sekim a răspuns:

Din cauza varstei sale nu cred ca isi va mai reveni, la varsta aceea organismul a incetat procesul de evolutie si refacere. Dar, acea intensificare a dementei poate aparea din multe surse. Poate a reactionat intr-un mod mai ciudat la anestezic in timpul operatiei si s-a activat dementa. Poate acea operatie a marcat o profund in subconstient si totul s-a intamplat fara sa stie nici macar ea. Avand deja dementa, agravarea poate sa fie chiar si o coincidenta, poate nu s-a agravat de la operatie si doar pare asa, poate ea se controla cu greu si apoi nu a mai reusit, sunt foarte multe posibilitati. Eu cred, parerea mea, ca varsta ei influenteaza in totalitate dementa aia si tocmai de asta se inrautateste constant, nu este din vina operatiei. Un exemplu ar fi, bunica mea acum ceva ani, a fost extrem de bine, s-a simitit bine si s-a pus sa doarma, fiind si ultimul somn dintr o data. La varste inaintate apar fel de fel de probleme.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru Sekim):

Sufăr ffff mult sa o vad asa și sa nu o pot ajuta. Off. Eu tot sper. După ce trec cele 6 saptamani de stat în pat(asa a zis medicul, sa nu calce 6 saptamani pe picior), poate și statul ala în pat o distruge psihic., eu încă m-ai sper sa își revina

| Sekim a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Pai, da, totusi, exista sanse sa isi revina dar nu fizic. Ceea ce vreau sa spun este ca, daca este o persoana puternica din punct de vedere mental, cu sustinere si ajutor isi poate reveni. Pana la urma, speranta moare ultima, multa sanatate!

| KR0NSTADT a răspuns:

Din cauza vârstei înaintate regresul nu mai este posibil. Cu tratament adecvat se poate ține sub control stadiul actual.
Contrar mitului conform căruia sistemul neuronal nu se regenerează, s-a demonstrat că acest lucru este posibil. Din păcate, nu la această vârstă, când organismul este mult slăbit nemaiavând energia din tinerețe.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru KR0NSTADT):

Atunci care e explicația. Înainte de operație era lucida, vorbeam cu ea normal, nu îsi dădea seama nimeni ca ar vea dementa, dar după operație imediat și-a schimbat starea

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Probabil că anestezicul a declanșat ceva. Îmi pare rău, dar nu sunt în măsură să dau o explicație atât de specializată.

| OlgaPlesecu a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Șocul căderii spitalizarea,(schimbarea mediului produce dezorientarea in spațiu și nesiguranța )operația și Anestezia i-a declanșat starea

| Dddonkey a răspuns:

Iti doresc ca sanatatea ei sa se imbunatateasca. Incearca sa stai pozitiva chiar daca este greu. Nu stiu daca recreezi situatii precente in care se simtea comfrortabila si avetati un timp bun ar ajuta(doar o idee...)

| OlgaPlesecu a răspuns:

Îmi pare rău ca va descurajez dar nu își va reveni Este o boala degenerativa.Sunt exact in aceeași situație și lucrurile se înrăutățesc tot mai mult Din cauza faptului ca uita pe zi ce trece devine tot mai recalcitranta Pe mine nu ma mai recunoaște ca fiica a sa și se comporta ca și cu o necunoscuta care vrea sa-i fure totul sare la bătaie ma alunga nu ma mai lasă sa o schimb nu pot sa -i pun Pampers.Nu mănâncă absolut nimic din ceea ce fac sau cumpăr eu.Si multemulte nebunii care le face și le zice.Toate pentru ca uita.Se simte in nesiguranța și veșnic furată și înșelată complet neaincrezatoare.Ii dau medicinale recomandate de doctor dar nu pot schimba cu nimic situația.Sunt bune doar ca sa-i inducă somnolenta.Cand ii trece asta începe iar scandalul.
Dacă nu as avea încredere și speranța in Dumnezeu as înnebuni și eu.Dar exista o promisiune in Biblie in care se spune ca vor veni timpuri când nici un om nu va mai spune sunt bolnav! Astept cu încredere acel timp și știu ca mama mea va fi vindecata și va fi așa cum era in tinerețe.Doamna scumpă fiți tare și faceți rugăciuni ca sa rezistați.Ea nu are nici o vina așa e boala.asta e... Va doresc zile liniștite și putere sa faceți fata!

| floresdemayo a răspuns (pentru OlgaPlesecu):

Îți răspund aici, fiindcă așa il puteti vedea amândouă, si tu, si fata care a postat întrebarea.
Chiar daca e o vârstă înaintată, dacă înainte nu a s-a confruntat cu astfel de stări de paranoia, îți spun sigur că e din cauza tratamentului pe care il urmează, unul din medicamente fiind cauza, acesta dă reactii adverse, care, atentie, nu se manifestă si in cazul tinerilor, doar celor trecuti de o anumită vârstă (bătrânii). Imediat ce va întrerupe tratamentul, va fi ca înainte. Ți-o spun sigur!
De exemplu, Dexametazona e unul din aceste medicamente, care tratează unele afectiunile inflamatorii, dar care are o reactie adversă, destul de dură, pentru cei in vârstă. Adică, îi face să devină agresivi si să vorbească aiurea. Medicamentul ajută afectiunii de care suferă, insă așa se manifestă, mai ales cand i se dă perfuzabil.
Așa că, chiar e timpul să fiti optimiste, fiindcă va fi bine! happy