| Nina_Alexandra_Fodor_1989 a întrebat:

Bună seara!
Mama mea s-a operat la picior. Fractura trimalleolare cu subluxactie tribio-astragaliana regiune gleznă stânga.
Sunt 3 săptămâni de când a fost operata și ia scos și firele și o doare foarte tare și mușchi sunt întăriți și când se duce până la baie cu cardul de mers și se inviniteste foarte mult Este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal, a avut o fractura foarte complexa, care va avea nevoie de o lunga perioada de recuperare. Trebuie vazuta de un medic specialist in recuperare medicala, va face fizioterapie, masaj, gimnastica, etc. Se va recupera, dar trebuie multa munca si rabdare, de obicei dureaza pana la un an

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Ar trebui sa faca Putina fizioterapie. Asta ca picioru l sa isi regia functiile. Carnea muschio sau atrofiat in timpul cat picioru a Stat imobilizat. Niste exectitii si masaje zilnice pana isi revin e. Daca se umfla, niste antiinflamatoare trebuie sa ia, dar astea trebuiau prescrise dupa operatie, ca si fizioterapia. Daca nu este ok, è mai bine sa mearga la medic pentru o radiografie si o parere de specialist /trattament adecvat.