| anonim_4396 a întrebat:

mama mea este bolnava de cancer, tumoarea este neoperabila si are dureri foarte mari. medicul i-a prescris mialgin pe care i-l injectez eu. inainte lua carbamazepina zilnic, intrebarea mea este daca poate lua si acum. de cateva zile nu a mai luat si as vrea sa stiu daca pot sa-i dau. in combinatie cu mialginul nu pot aparea reacti adverse?
pls un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu interactioneaza, dar o poti supradoza. Mai bine intreaba medicul, ca sa ajusteze dozele.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îmi pare rău de tine, te vor aștepta zile negre de durere după pierdera ei.
Eu am pierdut-o pe 13 noiembrie anul trecut după numeroase controale medicale unde nimeni nu a văzut nimic decât când a ajuns în fază terminală. Îmi vine să-i strâng de gât pe deștepții ăștia care nu știu nimic, nimic, doar cu presupusul.
Vorbește cât mai repede cu medicul oncolog unde o ai înregistrată pentru medicație, nu-i administra nimic după cum ai crede tu de cuvință. Organismul îl are slăbit și o supradoză poate să-i aducă mai mult rău decât bine.
Morfina să dă numai cu prescripție medicală, nu se cumpără din farmacie pe ochi frumoși și se administrează numai dacă este maximă nevoie.
Mamei mele i-am administrat Piafen, i. m.; am cerut Morfină dar nu-i permitea nefrostoma percutantă făcută, riscam să-i blochez rinichii.
Ține-te tare!
Sănătate și putere multă de a merge mai departe.
Pa, pa.

| JeSa a răspuns:

Kiss,

Scuze, în astfel de situaţii este important să i se întrebe doctorul.

Multă sănătate!

| andre999 a răspuns:

Mama ta poate fi salvata, bolile trupului sunt defact simptome pentru bolile sufletului. ca sa se faca bine trebuie sa se schimbe pe ea, ceva e gresit in gandirea ei si felul de a privi lumea, citeste cartile doctorului lazarev si vei gasi solutia. Du-te si pe la biserica cu mama ta, crede-ma va reusi sa treaca peste cancer cu Dumnezeu. Succes.

| Goofy77 a răspuns:

Carbamazepina se leaga de receptorii gama iar mialginu este un opiaceu in teorie nu ar avea treaba una cu alta dar in practica sub indrumarea unui oncolog dozajul trebuie bine stabilit

| ladygaga_9914 a răspuns:

Noi de aici nu avem de unde sa stim. chiar imi pare rau pentru mama ta.

doar un doctor te poate ajuta.
dar daca spui ca tumoarea este neoperabila...sad

| mady_3152 a răspuns:

Nu i da ambele.Se poate agrava.Au un continut care, in combinatie, pot duce la alergii, care nu i ar face bine mamei tale.Si bunica mea este bolnava de cancer, dar s a operat.Acum se simte minunat, dar nu trebuie sa manance chestii cu E -uri, in special sneksuri sucuri cumparate salam. Aaaa si carne nu are voie decat sa guste.Carnea hraneste tumoarea.Mananca doar legume fructe si lactate. Si cel mai bun medicament este sucul de sfecla rosie cu morcov si telina.Stiu ca pare ciudat, dar bunica mea s a pus pe picioare cu el.SANATATE!

| emanuelf a răspuns:

Iti dau o alternativa, probabil mai buna decat tratamentul pe care il ia mama ta. Vezi articolul despre asta: http://director-articole.net/......ancerului/

| muresanul a răspuns:

, dar de ce nu iau dat morfina? este cea mai buna

| kiss a răspuns:

Am pierdut-o saptamana trecuta sad

| Andryushananu a răspuns:

Cititi despre acest produs https://fractia2.blogspot.ro/