| AniBac9991 a întrebat:

Buna!
Mama mea vrea sa ma duca sa imi fac o tomografie la cap, deoarece prezint anumite dureri din cand in cand.Imi este foarte frica.Imi puteti spune va rog in ce consta acesta si daca e nevoie de vreo injectie?
Multumesc anticipat! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie de injectie, pur si simplu te baga intr un aparat care se numeste tomograf, te scaneaza cu raze x sau mai stiu eu ce fel de raze si gata

| DDoctorita a răspuns:

Buna.

Nu, nu iti face nici un fel de injectie. Singurul lucru e ca va trebuii sa dai jos tot ce ai metalic, si timp de 20 de min mai mult sau mai putin te vor scana.

Ca si altenativa poti face o simpla radiografie, deoarece un TC sau RNM sunt destul de costisitoare. happy