| Publicitatee a întrebat:

mama vrea sa ma duca la un ginecolor deoarece cand am menstruatie am si hemoragii foarte dureroase. Mi-e frica de ginecolor ca de moarteeeeee si nu stiu ce sa fac. Imi puteti spune ce se intampla acolo va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu lucrez in ginecologie si vreau sa te asigur ca nu maltratam pe nimeni acolo, asa ca poti sa stai linistita.Ti se va face o ecografie ginecologica( absolut nedureroasa) si vei fi intrebata una alta despre menstra( daca e regulata, cat te tine, etc.)
Esti o viitoare femeie, asa ca ginecologul trebuie sa-ti devina prieten, nu sa te sperie. Succes!

| EmaS a răspuns:

Daca nu sunt sub forma de cheaguri nu te sfatuiesc sa intervii.Este ceva normal in primele zile. Poti insa sa bei ceai de coada soricelului si galbenele, sa mananci alimente care contin vitamina K si sa nu faci efort! Daca ai cheaguri mari atunci trebuie sa mergi la medic.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Un examen ginecologic, are două faze : anamneza și examenul clinic propriu-zis. Anamneza reprezintă discuția ta cu medicul ginecolog, în care îi vei da informațiile utile pentru începerea exmenului propriu-zis. Acest examen despre care vorbești tu nu durează mai mult de 15 minute. Dacă ești virgină scapi și de ceea ce multe persoane consideră cel mai dificil/jenant lucru, tuseul vaginal.
În cazul tău este foarte posibil să îți pună doar câteva întrebări, iar apoi să îți prescrie anumite pastile pentru menoragie.
Sănătate!

| MMihai a răspuns:

Să nu te mai alinți, ci să mergi, la medicii la care trebuie, să mergi!

| Artemisia a răspuns:

Hey.
Esti o femeie.Toate femeile au nevoie din cand in cand de o vizita la ginecolog.Acolo nu se intampla nimic care iti va face rau.
Este foarte important sa mergi. Daca ai hemoragie, se pot intampla lucruri foarte grave.
Mai bine mergi la ginecolog, iti vor face analize/teste, vei primi niste medicamente si totul se va rezolva.
Nu are rost sa te complici cand poti sa rezolvi totul atata de usor.
Bafta!

| BlancaFantasma a răspuns:

Ha te duci la ginecolor? dar ce`o fi ala oare? aaa voiai sa spui ginecolog, da da cred ca asta voiai.Doamne sfinte nici nu stii sa scrii si pui aici intrebari.ai vreo 12`13 ani ha? in fine nu te mai teme de "ginecolor" o sa fie bine nu iti face nimic rau.

| simiy a răspuns:

Nu se intampla nimic de care sa te temi nu iti face griji! de ce nu vorbesti cu mama ta despre asta?

| Katheeeee a răspuns:

Pai,in primul rand medicul va completa o fisa personala cu informatii legate de momentul in care ti-a venit prima oara menstruatia,daca e regulata sau nu,daca ai facut vreodata avort etc.E important sa raspunzi sincer la toate intrebarile. Apoi te va pune sa te dezbraci si iti va palpa mai intai sanii sa vada daca nu cumva ai vreun nodul suspect. Apoi iti va cere sa te dezbraci complet si te vei urca pe masa de consultatie, cu picioarele pe etriere, indoite si departate.Doctorul se va folosi de un instrument numit specul pe care il va introduce in vaginul tau pentru a observa starea acestuia si a colului uterin. Apoi va lua probe de secretie vaginala pentru analize. Apoi va urma o examinare a ovarelor prin palpare si prin ecografie vaginala.Procedura e simpla:se introduce un mic dispozitiv in vagin, doar la intrare si se observa pe un monitor ce ai in interior.La sfarsitul consultatiei, si dupa aflarea testelor, iti va spune diagnosticul si un eventual tratament.Esti femeie in devenire, nu trebuie sa iti fie rusine, toate femeile trec prin etapa asta la un moment dat in viata.Curaj si multa bafta!

| keddy a răspuns:

Cel mai probabil iti vor face analize... nu stiu prrea multe ca nah. sunt baiat happy dar nu ai de ce sa te sperii >big grin