| LetyKaty a întrebat:

Am o intrebare? Cum e sa faci o tomografie? Adica e ceva rau iti face vreo injectie, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elenutza27 a răspuns:

A. nu. Depinde. Daca te duci doar la o chestie cu monitorul si un fel de crema nu iti face nici-o injestie.E chiar ff bine. Daca te duci la celalalt tip de tomograf, cel cu raze sau ce naba-s alea o sa iti faca o infectie prin branula sau in mana. Langa palma. Daca ai branula nu e nicio problema.

9 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Tomograful foloseste razele X pentru a crea imagini detaliate a structurilor din interiorul corpului tau.In timpul testului vei sta intins pe o masa ca sa ii zicem asa ce este legata la scanner. Acesta are forma cilindrica. Scanner-ul trimite pulsuri de raze X spre acea parte a corpului ce se doreste investigata. O parte a aparatului este mobila, astfel incat poate efectua imagini din mai multe pozitii. Imaginile sunt memorate in computer.Tomografia computerizata este folosita pentru a investiga diferite parti ale corpului precum pieptul, abdomenul, pelvisul sau membrele. De asemenea, poate realiza imagini ale organelor sau a ficatului, pancreasului, intestinelor, rinichiilor, plamaniilor, etc. De asemenea, poate oferi informatii asupra vaselor sanguine, oaselor si coloanei vertebrale.Injectia nici nu o simti iti introduce o solutie de contrast.In caz ca esti claustrofob iti poate pune o melodie sau asistenta sau doctorul vor vorbi cu tine printr-un microfon.Nu te speria big grin

P.S: Ucigasuldeprostie - te rog eu sinucide-te ti-ai ales prost numele de utilizator.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru bulin):

Ce ar fi sa iti tii gandurile pentru tine. Sau esti avocatul desteptului de mai sus? Internetul e plin de informatii si sunt atatea site-uri care explica detaliat cum functioneaza un rmn sau tomograf. Daca nu e in stare sa foloseasca google consider ca am dreptul sa il iau putin la misto. De tine nu ma iau ca sa luat natura destul.

| bulin a răspuns:

El a preferat sa intrebe aici, de aceea exista acest forum! Si te rog sa te abtii de la comentarii stupide.

| 0vidius a răspuns:

Eo manevra neinvaziva nu iti va face nici o injectie doar iti "fotografiaza" corpul in profunzime pe sectiuni dese pe care le vor analiza doctorii.

| Eღilia62 a răspuns:

E ok la tomograf.Te intinde pe o targa si te pune cu capul intr-un cerc care are electromagneti(cred) care se invart.Mai intai trebuie sa scoti tot ce ai metal pe tine(cercei, inel) si telefon.Trebuie sa stai nemiscat(a),sa faci ce spune doctorul,apoi iti face o mica injectie la mana,in partea opusa a palmei, adica nu in palma, intorci palma invers si gata.
Eu am facut tomografie de aia stiu!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Iti scoate creierul il pune pe o masa ii face poza si pe urma ti-l pune la loc. Daca ai noroc supravietuiesti.

| GabyAdicaEu a răspuns:

Iti face o fotografielaughing cu un aparatlaughing

| IAmSoDifferent a răspuns:

Nu se intampla nimic rau big grin te pune undeva si apoi cu un aparat special te "fotografiaza" te asigur ca nu se intampla nimic sa nu iti fie frica xD

| luci999 a răspuns:

Ce buna gluma ucigasuldeproostie...