| danamarin a întrebat:

martea trecuta am iesit cu niste prieteni in oras si l-am cunoscut pe fratele unui coleg. am dat mana cu el, am facut cunostinta, asta durand cam 5 min in care am schimbat cateva vorbe. problema e ca a doua zi lui i-au aparut eruptii pe piele si acum are varsat de vant. e posibil sa fi luat si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, in decursul celor 5 min. de convorbire, persoana respectiva a stranutat sau a tusit este posibil sa fi contactat virusul varicelei(stiut fiind faptul ca transmiterea virusului varicelei se face pe cale preponderent aeriana). Daca, in decursul convorbirii persoana nu a tusit si nici nu a stranutat, raspandind la distanta virusul, o simpla strangere de mana nu te expune riscului de contaminare( mai ales ca nu avea eruptia de vezicule cu lichid care s-ar fi putut sparge).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. fratele colegului tau era in perioada infectioasa.
Daca vrei sa nu fac varsat de vant poti sa iei profilactic aciclovir 2g/zi in 3 prize.

| Laura a răspuns:

Pe noi ne întrebi?

| Jesye a răspuns:

Depinde de sistemul imunitar...dar mai bine te duci la el acasa laughing ca sa fi sigura ca "te molipsesti". daca aceste "boli ale copilariei" apar mai tarziu sunt mult mai periculoase