| anonim_4396 a întrebat:

Medicamentele pentru hirsutism pot avea efecte adverse negative sau cum ajuta ele la tratarea acestei boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| popeasca a răspuns:

Hirsutismul este cauzat de o crestere a nivelului de hormoni masculini (androgeni) la femei. De aceea anticonceptionalele sau antiandrogenii prescrisi ca si tratament sint de fapt estrogeni (hormoni feminini).

De obicei pentru hirsutism se dau pilule anticonceptionale. Fiind tratamente hormonale te poti ingrasa de la ele.

De asemenea, acestea nu trebuie luate "dupa ureche" ci trebuie prescrise de medic dupa analize si control ginecologic si endocrinologic. Daca iei pastile fara consultul medicului risti sa nu fie potrivite pentru organismul tau si atunci efectele secundare sint urite: greturi, varsaturi, migrene cumplite si asociate cu alte boli pot duce la chestii grave.

| anonim_4396 explică (pentru popeasca):

Stii cumva daca acele medicamente elimina parul sau doar regleaza hormonii si tot esti nevoita sa apelezi la epilare?

| popeasca a răspuns (pentru anonim_4396):

De eliminat nu il elimina, trebuie sa te epilezi. Dar in timp ajuta la rarirea lui, si nu iti mai creste asa peste tot pe unde nu ar trebui sa creasca.

| anonim_4396 explică (pentru popeasca):

Mersi.o zi buna

| popeasca a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. Si tie la fel.