| AvalohAlyn a întrebat:

De ce medicamentele au atatea reactii adverse/efecte secundare mai ales cele psihotrope in special?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Au efecte secundare pentru ca nu sunt produse consumate regulat, nu fac parte din meniul oranismlui, daca putem sa-i zicem asa.Nu e din cauza ca n-ar fi naturale, multe memdicamente sunt naturale, unia nu stiu ce vorbesc, doar ca acele produse, acele substante nu ar trebuie sa le consumam in mod normal, ori nu ar trebuie consumate in cantitati mari.Medicamentele sunt de fapt substante naturale,sau obtinute de noi dar concentrate,natural daca ai consuma de exemplu seminte de mac nu ai pati nimic.
Ori sunt unele care nu intra in hrana noastra,pe care nu ar trebuie sa le folosim,cum este canepa consumi si o iei razna laughing spui ca esti pe alta planeta,stai in apa cu undita in mana si pescuiesti pe uscat laughing am vazut poza asta undeva,aproapoo d e iarba si comentu era, asa patesti cand fumezi iarba prima data laughing

Deci aceste substante ne fac bine, insa sa faca bine ele trebuie luate concentrat nu doara cum le gasim in natura, alea nu ar avea efect bun, dar pe lanaga astea unele pot avea si efecte nedorite, dar nu daunatoare.
Un medicament nu este aprobat daca efectele lui secundare afecteaza grav sanatatea.Asa ca te doare un muschi,ca poti avea usoare ameteli, sau chestii de genul asta, astea sunt acceptate, acele medicamente fac mai mult bine decat rau, asa ca se accepta.

Dar nu toate mdedicametele au efecte secundare, unele nu au deloc.cu este cazul celor de durere.In general efectele sunt de natira asta durere,ameteli greturi,voma. cele de durere tocmai amelioreaza aceste siptome,asa ca de aia probabil nici nau efect secundar.
Altele au,dar nu este regula.
Faptul ca unia spun ca nu-s naturale aia e gresit gandit,toate sunt naturale,nu exista medicamente inventate de om,adica care nu sar gasi in natura,poate droguri,alea da,insa memdicamentele initial sunt luate din plante, animale, ciuperci, apoi se sintetitizeaza, asta pentru ca este mai ieftin decat sa le scoti din plante, animale.Deci nu sunt ceva produse noi obtinute de om.
Acum nu stiu daca sunt astfel de medicamente, adica sa faca omul nu stiu ce combinatii pentru a obtine un medicament ce nu exista natural. Putine sunt lucrurile facute de om care nu exista in natura.
Deci vorbim de produse luate din natura sau de sinteza, obtinute de om din alte materiale decat alea in care se gasesc ele natural.Asta e cu totu altceva, dar tot naturale sunt laughing

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Fiecare om are efecte adverse la pastile. Nu sant naturale si de aia au efecte secundare uneori depinde de medicament