| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!
Am si eu nevoie de un sfat de la voi.
Anul asta sunt clasa a12a si am bacul, bineinteles. Desi nu a inceput scoala decat de 3 saptamani, chestia asta ma streseaza foarte mult. Parintii deja au cam inceput inca din a2a saptamana de scoala (cand inca aveam programul mai lejer) sa-mi reproseze ca nu vreau sa invat, ca nu o sa intru la facultate, ca nu o sa fac nimic.
In fine, acum am inceput serios sa invat, o sa incep si pregatirile, dar presiunea asta ma sufoca. Ma sperie foarte tare bacul si admiterea, iar parintii, prin reprosurile lor nu fac decat sa ma streseze si mai mult si sa ma faca sa ma simt vinovata.
Am inceput sa fiu trista tot timpul, si sa simt o presiune in piept, o tristete care parca doare. Sunt irascibila, nu-mi convine nimic, imi schimb dispozitia des si ma trezesc ca sunt nervoasa, dar nu stiu de ce.
Sincer, ma gandeam sa merg si la psiholog, cred ca mi-ar face bine sa vorbesc cu o persoana avizata, dar n-as mai vrea sa le zic asta parintilor si sa-i pun sa dea banii si pe asa ceva, deoarece stiu ca o sedinta costa in jur de 1 milion.
Ce imi sugerati sa fac? Cum sa scap de starea asta proasta? Nu as vrea sa ma las afectata de astfel de stari, vreau sa ma concetrez anul asta pe invatat.
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| twas a răspuns:

Nu trebuie sa incepi sa te stresezi pentru bac, mai ai foarte mult timp la dispozitie sa inveti.Si eu am zis ca ma apuc de invatat la inceputul anului, apoi am amanat pentru semestrul al doilea si pana la urma mi-am invatat in ultimele saptamani. Daca in toti anii de liceu ai fost cat de cat atenta nu o sa ai probleme la bac. Dupa ce l-am luat mi-am dat seama ca se face prea mult caz cu asta.Incearca sa iti faci un program, in fiecare zi sa inveti la alta materie si sa faci exercitii suplimentare.Pe langa asta fa si lucruri ce te binedispun, asculta muzica relaxanta (cea clasica este recomandata), iesi cu prietenii, plimba-te in natura.Fa-ti timp mereu si pentru tine si incearca sa gandesti pozitiv, o sa vezi ca va fi bine.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbeste deschis cu părintii tăi si spune le ceea ce simti si ca ei au prea mari asteptări de la tine, si sincer tu nu faci față, esti si asa destul de stresata acum cu școala cu bacul, nu da banii la psiholog, ca poate dai peste unul /una care nu stie sa te asculte si te trezesti mai nervoasa decit esti. Ce vârstă ai? Multa sanatate.

| Lindoro a răspuns:

Sa te relaxezi si sa nu te mai chinui inutil.Bac-ul nu este cea mai mare incercare a vietii! Este doar un examen la cateva materii.Indiferent ce o sa faci la examen cu siguranta va exista viata dupa.Mult succes si fara prea mult stres! In ziua de azi daca nu ai pile nu te angajeaza nimeni nici daca ai doctorat(ma refer la un serviciu cat de cat).