| lovegirl15 a întrebat:

Buna membri TPU!

Am si eu o intrebare.

Astazi mi-a aparut in cerul gurii, aproapre de incisivi, un fel de basica cred. Daca dau cu limba se simte ca o umflatura, dar cand am dat si cu degetul se simtea ca o basica cred.

Ma ustura putin si e destul de incomoda.

De ce a aparut si ce as putea sa fac pentru a duce la disparitia acesteia? In afara de a-mi clati gura cu apa si sare sau bicarbonat, pentru ca deja folosesc apa de gura si banuiesc ca nu are rost sa ma clatesc cu 100 de chestii.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doar pe cerul gurii ai probleme?
Poate ai infectie la dantura/poate ai o ciuperca.
Adreseaza-te medicului de familie, ori cere un sfat direct la farmacie.
O zi bunahappy

| lovegirl15 explică (pentru caramela):

Da, doar pe cerul gurii am acea besica. In schimb, ma cam dor gingiile cand ma spal si sunt foarte putin inflamate. Tot pe la incisivi, imi si sangereaza putin din cand in cand...

| caramela a răspuns (pentru lovegirl15):

Mai bine cere sfatu medicului, posibil sa ai infectie si trebuie tratata corespunzator.

| lovegirl15 explică (pentru caramela):

Ar trebui sa apelez la un medic stomatolog, nu? Acum, ma gandesc ca nu e foarte grav daca nu ma sacaie in mod deosebit. Ma gandesc sa nu fie decat o simpla stomatita care va trece cel mai probabil intr-o saptamana. Nu prea vreau sa ma duc la stomatolog pentru orice prostioara si sa creada doctorita ca o deranjez pentru orice fleac care mi se pare mie.
Ma gandesc ca daca nu ma doare mai deloc(ma sacaie foarte putin cand mananca sau cand o ating), nu are ce sa fie grav, desi stiu ca gresesc poate. Asa am facut si pana acum, nu m-am dus la dentist pentru ca nu aveam vreo problema care sa ma supere, carii vizibile de catre mine nu aveam, iar cand m-am dus, mi-a gasit 3 carii, dintre care una era foarte profunda, daca mai intarziam mult, imi putea afecta si nervul. Ce ma sfatuiesti sa fac?

| caramela a răspuns (pentru lovegirl15):

Te poate vedea si medicul de familie, incearca sa dai cu glicerina boraxata, macar mai amorteste un pic..totusi raman la varianta de a te vedea cel putin medicul de familie.
O zi bunahappy

| KodrutZ a răspuns (pentru lovegirl15):

Asa ma gindeam si eu... ca nu e foarte grav. Daca ma mai gindeam asa vreo 3 zile, imi cinta popa. Dar pina sa ajungi la dentist, arunca tot ce ai colgate si alte rahaturi de genul si treci pe cele doua produse pe care ti le-am recomandat eu. E testat de mine de cel putin vreo trei ori- daca ma spal/clatesc cu mizerii de-astea din nou, in maxim 3 zile iar incep sa am probleme.

| Liviu a răspuns:

Mda,am patit-o si eu, dar eu de la piercingul din limba o pateam.Eu si o 'gaura' in ceru guri de la piercing, mi s-a format acolo de unde statea biluta. Dupa ce am schimbat piercingu de am pus altu(la o buna perioada de timp 1 an + ) Ma deranja jos, mi-a trecut in cele din urma.Ce vreau eu sa mentionez e ca, mai se intampla sa fie si de la mancare, si dela faptul ca poate mai bagi gherutele murdare prin gurita, sau pe la buze etc.

| KodrutZ a răspuns:

Stomatita. Ce apa de gura folosesti? Lasa rahaturile "consacrate" de reclamele TV si recomandarile "binevoitoare" ale stomatologiclor si fii antena la mine - eu era sa crap de la asa ceva. S-a extins, eram si racit si credeam ca am febra de la raceala cind de fapt era infectia, si totul s-a terminat cu o gingivo-stomatita ulcero-necrotica (e asa de nasol pe cit suna) si o saptamana de augmentin in doze de elefant (cam dublul dozei maxime recomandate). Dupa aia am ramas si fara o masea sanatoasa pe motiv ca la radacina ei de fapt sub radacina aveam un nodul dubios, dar concluzia e ca daca folosesc rahaturi de-astea cu fluor incep iar sa am probleme. Gennadent Argentum ca pasta de dinti, EXCLUSIV, iar alaturi de ea, ca apa de gura, Hofident cu Q10. Ambele au preturi moderate, nu contin timpenii, sint romanesti, iar ca eficienta sint extraordinare (cel putin apa de gura e geniala si te costa de zeci de ori mai putin decit Blisterine/Glisterine sau cum draq se mai cheama toate rahaturile alea de pe piata pe care dai de 100 de ori cit fac). Apa si sare/bicarbonat la ce ai tu e cea mai mare timpenie cu putinta!

| lovegirl15 explică (pentru KodrutZ):

Apa de gura folosesc de la Colgate, cu apa cu sare sau bicarbonat nu m-am clatit niciodata, de aia am zis nici sa nu aud de ele. Si eu am zis initial ca poate fi de la raceala. Am racit acum o saptamana, m-a luat mai intai cu gatul, si apoi a inceput sa-mi curga si nasul. Febra nu am facut, desi raceala ma cam tine de o saptamana si tot nu mi-a trecut de tot.
Ma gandeam sa ma duc la stomatolog daca nu-mi trece in cateva zile, dar am zis sa cer o parere si aici si sa nu ma duc pentru orice prostioara. Am mai avut o stomatita recent, undeva spre sfarsitul lunii august si doctorita spusese ca ar trebui sa-mi treaca de la sine in cam 7 zile si nu-mi daduse nici un antibiotic desi ma durea mult mai tare decat asta cand mancam sau ma spalam pe dinti.

| KodrutZ a răspuns (pentru lovegirl15):

Colgate, clar. O porcarie, fara indoiala.

| lovegirl15 explică (pentru KodrutZ):

Doctorita nu imi recomandase o marca anume, si am luat si eu de la magazin ce am crezut de cuviinta...

| KodrutZ a răspuns (pentru lovegirl15):

Mdah, 99% dintre asa-zisele ape de gura nu sint bune nici de spalat motorul la masina, chit ca sint chipurile certificare, testate, si alte cuvinte care ar trebui sa iti dea siguranta. Uite - http://hofigalonline.ro/hofident-q10---pentru-ingrijirea-gurii/95.htm - asta de care ziceam, ieftin si incredibil de bun. Daca ar costa de 10 ori pe atit, tot si-ar merita banii cu virf si indesat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Pe viitor cind m ai ai astfel de probleme, cere la farmacie Glicerină boraxată cu stamicin, este pentru bășici si afte bucale, o seară super si multă multă sanatate, saraca ai multe probleme cu dantura. Ai grijă de tine.