| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!
Am si eu o intrebare.
De ce aparatele dentare sunt atat de scumpe?
Mie mi-a spus clar medicul ca am nevoie, insa m-ar ajunge la 450 de euro.
Parintii mei au venituri medii. Ei au spus ca, avand in vedere ca medicul a spus ca trebuie, o sa-mi pun daca imi doresc si eu, insa efortul financiar ramane totusi unul considerabil.
Dintii mei nu sunt atat de strambi, sunt doar putin inghesuiti. Sunt persoane ai caror dinti arata mult mai inestetic atunci cand zambesc sau vorbesc.
Revin cu intrebarea: de ce un aparat dentar e atat de scump? Si ce ma sfatuiti sa fac? Sa imi pun sau nu? Se merita sa dau atatia bani? Pentru ca eu cred ca mai sunt si unii doctori care abia asteapta sa profite si iti zic imediat ca, da, trebuie aparat, desi problema nu ar fi foarte grava.
Fara raspunsuri rautacioase, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Nu doar aparatul este scump.
Scumpe sunt vizitele pe care trebuie sa le faci in perioada care ai aparatul dentar.
Trebuie sa te duci la 2 saptamani sa te curete/sa vada daca se misca/daca mai trebuie reglat ceva si tot asa.
Abia dupa 6 luni iti zice cat timp trebuie sa il tii.
Asa explica un medic la pro tv.
http://ivory.dentfix.ro/......a-preturi/
Acum ramane la latitudinea parintilor daca se sacrifica ori ba.
O seara buna :)

| lovegirl15 explică (pentru caramela):

Eu din cate am inteles, doar aparatul in sine si montarea acestuia sunt 450 de euro. Intr-adevar, dupa va trebui sa fac controale foarte dese, la 2 sau la 4 saptamani. Dar din cate stiu, pe un control din asta, medicul respectiv cere doar 50 de lei.

2 răspunsuri:
| Anothergirl22 a răspuns:

Buna! Pretul aparatului depinde si de ortodent-ul (cel care se ocupa cu ordonarea dintilor in gura care de cele mai multe ori are si cunostinte in stomatologie). Eu de exemplu port aparat dentar fix de 1 an si 10 luni. Cand mi l-a pus a costat 300 euro aparatul dentar si 70 lei ca mi-a scos un dinte care trebuia sa faca loc si la ceilalti in maxilar. Ma duc la strans de aparat (activat) o data la 3 saptamani si ma costa 10 lei.

Dintii mei nu erau foarte inestetici. Avea un canin care era prea dinafara si un dintisor prea dinauntru.

Acum pot sa spun ca sunt foarte multumita de rezultatele care nu au intarziat sa apara.
Si pentru tatal meu a fost un efort financiar destul de mare tinand cont ca nu are un salar mare si ca sa ajung la ortodent fac cam 80 km si am si scoala. Daca te-ai gandit cumva ca stau in varful muntelui nu e asa. Stau intr-un oras< dar ortodent nu se gaseste(doar dentist)prin zona. Numai in municipiul de judet...pe unde stau eu.

Cred ca merita pentru ca acest mic defect sa nu te faca sa te simti complexata!

Sanu iti ascunzi niciodat zambetul care pot sa pariez ca e minunat... Sa imi spui ce decizie ai luat.