| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU.
Am si eu o intrebare.
Plomba dentara se poate caria? Daca da, in ce conditii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, în cazul în care respectiva carie NU a fost curăţată COMPLET, aceasta poate evolua SUB plombă şi poate degrada dintele/măseaua!
Tocmai de aceea, după curăţarea/polizarea cariei şi ÎNAINTE de a se plomba definitiv dintele/măseaua, se RECOMANDĂ să se facă o ALTĂ radiografie ( pentru a se verifica dacă acea carie a fost curăţată complet ).

O seară frumoasă!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Plomba NU se poate caria!
Se poate caria, eventual, dintele/măseaua sub plombă...

Toate cele bune!

| lovegirl15 explică (pentru bursuc001):

Da, cred ca nu m-am exprimat ok. Ma gandeam, de fapt, daca dintele se mai poate caria odata ce a fost pusa plomba.

| lovegirl15 explică (pentru bursuc001):

Mda, mie doctorita mi-a pus recent plomba la 3 masele, dintre care una avea o carie foarte profunda, din cate a zis ea, insa mi le-a plombat direct pe toate 3, fara sa-mi zica sa fac radiografie. Ea a zis ca a curatat cum trebuie, dar mnu stiu...

| bursuc001 a răspuns (pentru lovegirl15):

Din PĂCATE, în acest caz, este posibil să te trezeşti cu probleme la acele măsele - mai ales la cea care a avut acea carie profundă sad

Un stomatolog SERIOS te trimite să-ţi faci ( cel puţin ) 2 radiografii : una la început ( înainte de a se apuca de lucru/curăţat ), iar a 2-a după ce a şlefuit caria ( ÎNAINTE de a plomba definitiv dintele/măseaua )!

| lovegirl15 explică (pentru bursuc001):

Eu nu am mai fost pana acum la dentist, deoarece nu am avut probleme care sa ma supere, deci nu stiam cum ar fi trebuit sa procedeze...Cu toate acestea, doctorita mi s-a parut a fi un stomatolog bun si serios. Acum, chiar sper sa nu fie probleme si sa fi curatat intr-adevar cum trebuie. Daca e nu fi curatat cum trebuie, cam in cat timp s-ar putea forma o noua carie? Presupun ca sunt importante si periajul si alimentatia.

| bursuc001 a răspuns (pentru lovegirl15):

Sper să fie ok big grin
Dacă nu s-a curăţat complet caria, n-aş putea să-ţi indic o perioadă după care pot apărea probleme : depinde cât a rămas din caria iniţială, dacă va avansa spre nerv, etc.

Totuşi, să SPERĂM că nu vei avea probleme!

Multă sănătate!

| bursuc001 a răspuns (pentru lovegirl15):

Mda, în cazul în care respectiva carie NU a fost curăţată COMPLET, aceasta poate evolua SUB plombă şi poate degrada dintele/măseaua!
Tocmai de aceea, după curăţarea/polizarea cariei şi ÎNAINTE de a se plomba definitiv dintele/măseaua, se RECOMANDĂ să se facă o ALTĂ radiografie ( pentru a se verifica dacă acea carie a fost curăţată complet ).

O seară frumoasă!

| AliGab a răspuns:

Doar dintele se cariaza pentru ca este os natural. Plomba este un material "neutru" care nu se va strica decat prin faramitare, nu prin carie

| PeFuga a răspuns:

Plomba nu se poate caria, insa, daca nu ai o igiena dentara adecvata, poti face alte carii pe acelasi dinte. De exemplu, tie ti se plombeaza o masea pe partea pe care musti, dar poti sa faci o carie pe acelasi dinte pe partea dinspre obraz sau spre interiorul gurii (spre limba), sau chiar o carie interdentara. Oriunde patrund resturi alimentare si nu sunt curatate adecvat poate aparea o noua carie.

| Dintrebare a răspuns:

Nu. Dar poti face carie sub plomba