| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna, menstruatia fara dureri e semn de infertilitate? De 3 luni nu mai am deloc dureri si chestia ma cam sperie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Crampele menstruale care in termeni medicali se numeste dismenoree, se produc din cauza faptului ca organismal femeii produce substanta prostaglandina care provoaca contorsionarea muschilor uterini. In timpul perioadelor menstruale, uterul se contracta si se deformeaza, pentru a fi desprinsa mucoasa numita endometru care acopera peretele interior, in vederea expulzarii mucoasei amintite. Substanta asemanatoare hormonilor si denumita prostaglandina este cea care induce/produce si determina aparitia durerii, inflamatia si declanseaza contractiile muschilor uterului. Cu cat nivelul/cantitatea de prostaglandina produsa este mai ridicata, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Multi medici considera ca aceste contractii severe prin contractie rup vasele de sange care alimenteaza uterul si endometrul. In concluzie lipsa durerilor menstruale este urmarea faptului ca organismul femeii produce o cantitate mica/redusa de prostaglandina, deci nu exista nicio legatura cu fertilitatea, conceptia sau procreerea. Multa sanatate! Pentru mai multe informatii acceseaza si lectureaza : http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866

| mihai69 a răspuns:

În loc să te bucuri...
Nu, durerile menstruale nu au nicio legătură cu fertilitatea (sau lipsa ei).

| Freya1 a răspuns:

Bucura-te nu te speria.Corpul uman se schimba.

| sofisis a răspuns:

Nu au legatura.

| gabriielaaa a răspuns:

Fiecare femeie e diferita nu tote avem dureri si nu inseamna ca nu suntem fertile nu-ti fa griji