| Mădălinamadaa a întrebat:

Mi'a ieșit pe față de la o vreme niște coșuri sub piele,am încercat tot felul de măști,dar nu dispar,când mă dau cu fond de ten sunt vizibile, știe cineva cum pot dispărea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Te referi la puncte negre?
Incearca inainte de a aplica masti sa stai la aburi de ceai de musetel 15-20 minute pentru a-ti deschide porii. Abia apoi aplica o masca pe baza de zat de cafea sau malai cu albus de ou. Nu vor disparea toate odata, dar vei vedea imbunatatiri. Repeta saptamanal sau chiar de 2 ori pe saptamana.
Daca nu, poti apela la "black mask" dar e destul de scumpa, sau la cosmetica unde iesi mai ieftin si ti le scot ei.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pe cosuri nu se da cu masti, ca sunt cauzate de infectii. Pe fata sunt de obicei din cauza infectiei radacinii firelor de par sau pur si simplu formate sub piele.
La varsta de pubertate/adolescenta apar des si din cauza hormonilor de crestere (consumarea de drojdie proaspata le fac disparute in 2-3 saptamani, definitiv - la 3-4 zile cate un varf de deget).

Spala-te de 1-2 ori zilnic pe fata, cu apa calduta si sapun dezinfectant, iar dupa uscare sa-ti stergi fata cu vata inmuiata in spirt sanitar.
Poti aplica tetraciclina unguent pe ele sau le lasi sa se albeasca si sa se sparga.

1 răspuns: