| Geomire a întrebat:

Buna,
Mi-a întârziat menstruatia 5 zile si eu am menstruatia regulată, de obicei imi întârzie maxim 2 zile. Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, după 5 zile mi-a venit, însă culoarea sângelui este foarte deschisa. Este posibil sa fiu însărcinată? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Daca sangele este deschis la culoare inseamna ca ai un dereglaj hormonal si ar fi bine sa mergi sa iti faci niste analize. Aceste analize se fac in timp ce esti la menstruatie, deci ar trebui sa astepti pana luna viitoare. Daca tu crezi exista circumstante sa fii insarcinata incearca sa iti mai faci un test peste o saptamana.
Intarzierea menstruatiei poate fi influentata si de stres, schimbarea frecventei actelor sexuale.
Oricum ar fi, cel mai bine este sa mergi la un ginecolog.