| justgabriela a întrebat:

Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca mi-a venit menstruatia si am facut si un test de sarcina dupa, care a iesit negativ?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Extrem de puţin probabil.
Protejează-te pe viitor.

| justgabriela explică (pentru NOname):

M-am si protejat cu prezervativ am uitat sa mentionez.

| NOname a răspuns (pentru justgabriela):

A, atunci (cu prezervativ + menstruaţia + un test de sarcina negativ) poţi să stai liniştită. : )

| justgabriela explică (pentru NOname):

Doar ca mi-a intarziat menstruatia 10 zile iar acum am in fiecare seara stari de greata si intepaturi in ovarul drept..de aceea mi-e teama. Contactul a fostpe 15 sept.

| NOname a răspuns (pentru justgabriela):

Probabil e o problemă de altă natură. De ce nu consulţi un ginecolog?

| justgabriela explică (pentru NOname):

In curand. Multumesc mult pentru sfaturi

| NOname a răspuns (pentru justgabriela):

Cu drag. : )

| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de o sarcină!

Înţepăturile din ovarul drept + întârzierea menstrei pot INDICA o anexită sau alte afecţiuni ale ovarului ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. )!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu esti.